W dniu 18 sierpnia 2022, w Bytowie, Andrzej Winiarski, dyrektor RZGW w Gdańsku, uczestniczył w spotkaniu inaugurującym działalność Lokalnych Partnerstw Wodnych Województwa Pomorskiego.

W spotkaniu, którego inicjatorem był Pomorski Urząd Wojewódzki, uczestniczyli Wicewojewoda Pomorski Aleksander Jankowski, przedstawiciele Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Starosta powiatu bytowskiego, wójtowie, burmistrzowie oraz podmioty związane z gospodarką wodna..

Lokalne Partnerstwo Wodne (LWP) to dobrowolne, nieformalne zrzeszenie podmiotów/osób, które są zaangażowane w gospodarowanie wodą na danym obszarze. Inicjatywę przejęły Ośrodki Doradztwa Rolniczego.

Celem Lokalnych Partnerstw Wodnych w województwie pomorskim jest aktywna współpraca na rzecz poprawy gospodarki wodnej na terenie powiatów, w tym racjonalnego gospodarowania wodą  zwiększania retencji, przeciwdziałania suszy na obszarach rolniczych. Powstał Harmonogram spotkań w poszczególnych powiatach województwa pomorskiego.

Sukcesywnie zwiększamy retencję

Wody Polskie kontynuują działania z zakresu zwiększania retencji korytowej w całym kraju. W 2020 r. opracowano założenia do Programu Kształtowania Zasobów Wodnych (zPKZW), dzięki którym uzyskany został niemal natychmiastowy efekt w postaci magazynowania wody w praktycznie każdej zlewni w kraju. Tylko w 2020 r., pierwszym roku od rozpoczęcia trzyletniego programu, Wody Polskie wykonały 1/3 z zaplanowanych 274 zadań, retencjonując dodatkowe 60 mln m3 wody, co pozwoliło podnieść ogólnopolski poziom retencji pierwszy raz od kilkudziesięciu lat. Realizacja programu pozwoli na zwiększenie retencji na obszarze ok. 63 tys. ha. Wdrażanie założeń jest możliwe dzięki ścisłej współpracy z lokalnymi samorządami oraz spółkami wodnymi zrzeszającymi rolników, będących właścicielami urządzeń melioracyjnych. W sprawie retencji korytowej odbyło się już ponad 1200 spotkań z przedstawicielami m.in. samorządów, spółek wodnych i rolników w ramach Lokalnych Partnerstw ds. Wody. W zakresie współpracy, dotyczącej m.in. kształtowania zasobów wodnych, zawarto blisko 40 porozumień finansowych na kwotę niemal 3,5 mln zł, a także 51 porozumień rzeczowych. Celem Lokalnych Partnerstw do spraw Wody jest stworzenie pola współpracy między istotnymi podmiotami mającymi wpływ na gospodarkę wodną.

Kolejne inwestycje retencyjne w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020

Komisja Europejska 31 sierpnia ub. r. zaakceptowała strategiczną zmianę PROW 2014 - 2020 wprowadzającą m. in. wsparcie w okresie przejściowym, przyznawane w ramach poddziałania „Wsparcie na inwestycje związane z rozwojem, modernizacją i dostosowywaniem rolnictwa i leśnictwa” na operacje typu „Zarządzanie zasobami wodnymi”. Wsparcie w ramach obszaru „Zarządzanie zasobami wodnymi” ma na celu zwiększanie możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałanie powodzi i suszy w zlewniach rolniczych. Beneficjentem przedmiotowego poddziałania jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, w związku tym PGW WP sporządziło listę zadań, w której znajduje się 185 przedsięwzięć na łączną kwotę ok. 539 mln zł. Dzięki realizacji przedmiotowych inwestycji, na terenie całego kraju, przewidziane jest zwiększenie retencji wodnej o ok. 100 mln m3 wody, na obszarze ok. 66 tys. ha.