Konkurs dla uczniów szkół podstawowych pt. „Trzy minuty z deszczem”
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku zaprasza uczniów szkół podstawowych klas IV - VIII do udziału w konkursie na film krótkometrażowy lub fotoreportaż.
Tematyka Konkursu związana jest z promocją tzw. „dobrych praktyk” w zakresie dbania o zasoby wodne. Tematem przewodnim konkursu jest zagospodarowanie wód opadowych czyli sposoby na zatrzymywanie deszczówki w miejscu opadu i jej powtórne wykorzystanie. Zmieniający się klimat i przedłużające się okresy suszy, sprawiają, że gromadzenie wody ma coraz większe znaczenie dla bezpieczeństwa zaopatrzenia w wodę. Organizator konkursu dopuszcza dowolną interpretację motywu przewodniego konkursu.
Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu 3 minutowego filmu lub fotoreportażu pokazującego sposoby zagospodarowania wody deszczowej w domu, ogrodzie lub przestrzeni publicznej. Pokażcie proste sposoby na gromadzenie wody w okolicy. Jak można zatrzymać deszcz lub spowolnić spływ wód, dbając o rozwój środowiska naturalnego.
Na prace czekamy do 5.12.2022. Ogłoszenie wyników 6.12.2022!
Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody, a każdy uczestnik otrzyma dyplom: powerbanki, plecaki materiałowe typu OXFORD, bidony, puzzle oraz nagroda dla szkoły nagrodzonych uczniów: Edukacyjna Tablica Magnetyczna pokazująca obieg wody w przyrodzie.
Harmonogram działań konkursowych:
- Rozpoczęcie konkursu 24.10.2022,
- rozstrzygnięcie konkursu: 6.12.2022
- opublikowanie listy laureatów 6.12.2022 (na stronie internetowej RZGW w Gdańsku oraz na profilu Facebook Aktywni Błękitni),
- nagrody, wyróżnienia i dyplomy dla uczestników konkursu zostaną dostarczone do szkół w ciągu 14 dni od dnia rozstrzygnięcia konkursu.
Pomocne informacje:
https://www.wody.gov.pl/edukacja/na-czym-polega-mala-retencja
Ciekawostka: warto wiedzieć, że o tym czy dana pora roku jest deszczowa czy też nie, decydują dwa czynniki. Pierwszym jest liczba dni z opadami, a drugim suma opadów. Dane klimatologiczne za lata 1971-2000, według Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) mówią, że jesienią liczba dni z opadami deszczu jest identyczna jak latem. Jednak lato pod względem sumy opadów jest od jesieni znacznie bardziej wilgotne, ponieważ spada podczas niego o 40 procent więcej deszczu.
W przypadku pytań prosimy o kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel.
W załączeniu regulamin konkursu.