Wiatr, woda i słońce oraz pokazy ratownictwa wodnego na plaży w Sopocie wzbogaciły podsumowanie czwartej edycji programu edukacyjnego Wód Polskich Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie w roku szkolnym 2022/2023. 13 czerwca, w bazie Sopockiego WOPR, zostały symbmbolicznie wręczone pierwsze certyfikaty szkołom wyróżniającym się w programie. Partnerzy programu: policjanci, strażacy i WOPR-owcy, podsumowali tegoroczne dzialania, a nauczyciele i uczniowie wzięli udział w warsztatach, animacjach i pokazach bezpiecznego zachowania nad wodą.
Naszymi Partnerami w programie są: Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku, Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy, Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie oraz Komenda Wojewódzka PSP w Gdańsku, Komenda Wojewódzka PSP Toruniu i Komenda Wojewódzka PSP Olsztynie, także WOPR Sopot.
Ponad 7000 uczniów z 70 szkół podstawowych z regionu działania RZGW w Gdańsku zgłosiło swój akces do uczestniczenia w programie Aktywni Błękitni na terenie działania RZGW w Gdańsku.
44 szkoły spośród zgłoszonych do programu spełniło wymogi regulaminowe oraz zrealizowało zadania zaproponowane przez Wody Polskie i otrzymuje certyfikaty szkoły przyjaznej wodzie.
Koordynatorzy programu, wytypowani przez szkoły, przeprowadzili:
-
-
328 lekcji promujących gospodarkę wodną,
-
108 akcji propagujących poprawne nawyki korzystania z wody.
-
74 akcje sprzątania terenów nadwodnych
-
64 spotkania promujące bezpieczne korzystanie z zasobów wodnych oraz pokazy ratownictwa wodnego - we współpracy z naszymi partnerami: Policją, PSP i WOPR.
-
12 zajęć terenowych zapoznających ze specyfiką funkcjonowania obiektów hydrotechnicznych.
-
22 warsztaty i zajęcia edukacyjne w wybranych placówkach przeprowadzone przez pracowników Wód Polskich.
-
2 konkursy dla wszystkich szkół uczestniczących w programie: na film „Trzy minuty z deszczem” (15 prac) oraz konkurs z okazji Światowego Dnia Wody - Wodne Afisze (404 prace).
-
Nauczyciele wraz z uczniami promowali tematykę wodną wśród całych społeczności szkolnych i lokalnych: zorganizowali konkursy, przedstawienia spotkania z rodzicami oraz happeningi i pikniki.Szkoły we własnym zakresie zorganizowały szkolne konkursy plastyczne, recytatorskie, gazetki szkolne, pokazy mody ekologicznej, przedstawienia, apele, szkolne turnieje wiedzy ekologicznej. W tym międzyszkolną olimpiadę wiedzy i konkursy: plastyczny i literacki (SP nr 51 w Gdyni).
-
Rok szkolny 2022/2023 był bardzo dynamiczny, obfitował w wiele różnych wydarzeń i akcji. Nauczyciele uczniowie z dużym zaangażowaniem realizowali założenia programu w zakresie gospodarki wodnej. Kolejny raz komisja była pod wrażeniem kreatywności i pracowitości koordynatorów programu. Zrealizowane konkursy, pokazy, akcje sprzątania, happeningi, zbiórki i warsztaty były imponujące.
44 przyznane certyfikaty potwierdzają spełnianie przez szkoły wymogów Wód Polskich programu edukacyjnego Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie w roku szkolnym 2022/2023. Szkoła otrzymująca certyfikat promuje proekologiczne postawy w zakresie gospodarki wodnej oraz wyrabia, wśród uczniów, nawyki bezpiecznego i aktywnego korzystania z zasobów wodnych.
Placówki biorące udział w programie, które spełniły wymogi regulaminowe otrzymują certyfikat szkoły przyjaznej wodzie przyznawany przez Dyrektora PGW WP RZGW w Gdańsku, a szkoły, które uzyskały największą liczbę punktów otrzymują prestiżowy tytuł „Mistrza Aktywnych Błękitnych” i otrzymują nagrody specjalne: mikroskop lub zestaw do eksperymentów z wodą. Ocena realizacji programu edukacyjnego „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie”:
Członkowie komisji oceniającej biorąc pod uwagę regulaminowe kryteria oceny zdecydowali o przyznaniu certyfikatów i nagród. Komisja w składzie Andrzej Winiarski – Dyrektor RZGW w Gdańsku, Bogusław Pinkiewicz – Kierownik Zespołu Komunikacji i Edukacji Wodnej, Ewa Wiśniewska- koordynator programu oceniła 70 szkół z czego 44 spełniły wymogi regulaminu i otrzymuje certyfikaty.
Szkoły, które uzyskały największą liczbę punktów otrzymują tytuł „Mistrza Aktywnych Błękitnych” i nagrody specjalne mikroskopy lub zestawy do doświadczeń wodnych:
- Szkoła Podstawowa nr 7 w Tczewie – 39 punktów
- Szkoła Podstawowa nr 51 w Gdyni – 39 punktów
- Szkoła Podstawowa nr 2 w Nowym Mieście Lubawskim – 38 punktów
- Szkoła podstawowa w Kurzętniku – 36 punktów
- Szkoła Podstawowa nr 3 w Ostródzie – 35 punktów
- Szkoła Podstawowa nr 4 w Pruszczu Gdańskim – 35 punktów
Konkurencja była bardzo duża, a wybór bardzo trudny wiele szkół wykazało się wspaniałymi inicjatywami. Komisja zdecydowała się wyróżnić 11 szkół, które otrzymują nagrody specjalne – model studni artezyjskiej oraz tablicę magnetyczną obieg wody w przyrodzie.
- Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego w Gdańsku
- Szkoła Podstawowa w Durągu
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Pucku
- Szkoła Podstawowa w Pszczółkach
- Szkoła Podstawowa w Koźlinach
- Szkoła Podstawowa w Brzoziu Lubawskim
- Szkoła Podstawowa w Czaplach
- Szkoła Podstawowa w Płowężu
- Szkoła Podstawowa w Brzydowie
- Szkoła Podstawowa nr 6 w Elblągu
- Szkoła Podstawowa w Pieniężnie
Pozostałe szkoły, które uzyskały certyfikaty:
SP nr 2 w Sztumie, SP w Młynarach, SP w Wiągu, SP w Kowalkach, SOSW nr 2 w Nowym Porcie, SP nr 18 w Toruniu, SP nr 84 w Gdańsku, SP w Starym Dzierzgoniu, SP w Żarnowcu, SP w Tujsku, SP w Ornecie, SP w Rybnie, SP w Wiągu, SP nr 13 w Gdyni, SP nr 7 w Rumi, SP nr 25 w Elblągu, SP w Łęgowie, SP w Rychlikach, Szkoła w Grupie, SP w Dragaczu, SP w Michalu, Szkoła Ekologiczna w Rumi, SP w Idzbarku, SP nr 3 w Elblągu, SP nr 1 w Malborku, SP w Zwierzewie, SP w Myślicach.
Wszystkim uczestnikom programu bardzo dziękujemy za zainteresowanie tematem wody oraz zaangażowanie. Wszystkim koordynatorom dziękujemy za podejmowane działania. Pozostałe szkoły, które uzyskały certyfikaty otrzymują tablice magnetyczne obieg wody w przyrodzie.
Komisja przyznała wyróżnienia indywidualne dla koordynatorów, którzy wykazali się największą kreatywnością i aktywnością w realizacji projektu na terenie swojej placówki oraz wśród lokalnej społeczności.
Wyróżnienia dla koordynatorów:
- Alina Gmyrek - SP nr 7 w Tczewie
- Barbara Milewska – SP nr 2 w Nowym Mieście Lubawskim
- Ewa Miezianko- Pieper – SP nr 51 w Gdyni
- Jacek Rydel – SP w Kurzętniku
- Justyna Gejdel – Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego
- Katarzyna Poraj – SP w Wiągu, Czaplach
- Karolina Karbowska – SP w Brzoziu Lubawskim
- Katarzyna Galińska – SP w Pszczółkach
- Arkadiusz Chodera – SP w Koźlinach
- Monika Staszewska – SP nr 18 w Toruniu
- Anna Mikołajczak-Wiśniewska – Szkoła w Grupie, Dragaczu i Michalu
- Marta Ochocińska – SP nr 84 w Gdańsku
Pozostałe szkoły, które uzyskały certyfikaty otrzymają gadzety Wód Polskich.
Zapraszamy do udziału w kolejnej piątej edycji programu w roku szkolnym 2023/2024.