W Olsztynku i Kowalkach Aktywni Błękitni pożegnali rok szkolny.

Olsztynek

Na plaży Jemiołowo w Olsztynku Policjanci, Strażacy i ratownicy medyczni,  przypomnieli zasady pierwszej pomocy przedmedycznej. Ponad 300 uczniów obserwowało symulowaną akcję ratunkową na wodzie oraz dowiedziało się jak powinniśmy się zachowywać w trudnych sytuacjach.  Dziękujemy strażakom oraz policjantom oraz przedstawicielom Starostwa Powiatowego w Olsztynie.

Już wkrótce wakacje - czas odpoczynku, relaksu i zabawy. Czas wyjazdów, wypoczynku nad wodą, w górach, spotkań ze znajomymi.  Podczas imprezy na plaży zwracaliśmy uwagę, że to przede wszystkim od nas zależy, czy wakacje będą bezpieczne, a tym samym udane. Dlatego niezależnie od miejsca, w którym je spędzamy, zachowujmy się odpowiedzialnie, nie zapominajmy o zachowaniu zasad bezpieczeństwa i zdrowego rozsądku. Warto wiedzieć jak postępować w obliczu zagrożeń jakie możemy spotkać na swojej drodze podczas letniego wypoczynku.

Szkoła Podstawowa w Kowalkach

19 czerwca w szkole podstawowej w Kowalkach.  Wspólnie z partnerami Policją i Państwową Strażą Pożarną podsumowaliśmy działania Aktywnych Błękitnych w województwie kujawsko-pomorskim. Przypomnieliśmy o zasadach bezpiecznego odpoczynku nad wodą oraz dowiedzieliśmy się, że kilkunastu uczniów należy do Młodzieżowej Drużyny OSP w Kowalkach.

Odbyły się ostatnie w tym roku szkolnym warsztaty z wodą w tle. Uczniowie klas IV, V i VI dowiedzieli się co dzieje się z odpadami po tym jak trafią do wody? Odbyła się burza mózgów oraz pokazaliśmy co dzieje się ze śmieciami w wodzie. W części eksperymentalnej uczniowie poznali metody wykrywania mikroplastiku w wodzie. Podsumowaliśmy przypominając o kampanii Wód Polskich „Wody To Nie Śmietnik”.

Piękna pogoda sprzyjała zabawom i animacjom na świeżym powietrzu.

Kilka rad na lato

♦ Bezpieczeństwo nad wodą

Pływaj tylko w wyznaczonych miejscach, pod opieką ratownika. Powinieneś bezwzględnie stosować się do jego poleceń. Wypoczynek pod okiem ratownika nie zwalnia z zachowania zdrowego rozsądku i zapewnienia opieki dzieciom.

Pływanie po alkoholu, brawura, przecenianie swoich umiejętności, pozostawianie dzieci bez nadzoru opieki oraz skoki do wody „na główkę” są najczęstszymi przyczynami utonięć.

♦ Burza

Jeżeli zauważysz, że chmury zaczynają się piętrzyć i mają ciemną podstawę, to sygnał, że pojawiło się ryzyko  burzy. W takiej sytuacji należy uważnie je obserwować, aby odpowiednio wcześnie znaleźć bezpieczne schronienie. Ma to szczególne znaczenie, gdy wędrujemy po górach lub znajdujemy się na otwartej przestrzeni.

Jeżeli nie masz bezpiecznego schronienia – znajdź, o ile to możliwe, obniżenie terenu (staraj się nie być najwyższym punktem) i kucnij (nie siadaj i nie kładź się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Jeśli masz parasol lub kijki trekkingowe połóż je płasko na ziemi. Podobnie z rowerem – połóż go, najlepiej 3 metry od siebie. 

W czasie burzy najbezpieczniej przebywać jest w budynku – o ile to możliwe, nie wychodź z niego bez potrzeby.

♦ Silny wiatr - Wichura

Silna wichura, czyli wiatr może zrywać dachy, wyrywać drzewa z korzeniami czy łamać słupy energetyczne. Podczas wichury nie wychodź na zewnątrz (jeżeli nie jest to niezbędne), poszukaj bezpiecznego schronienia; (jeżeli jesteś poza domem) i nie zatrzymuj się pod drzewami.

♦ Upał

Coraz częściej w ostatnim czasie mamy upały  - temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza 30 st. C. W ciągu dnia najwyższa temperatura występuje pomiędzy godziną 15 a 18, a nie jak się powszechnie sądzi – w południe. Wraz ze wzrostem temperatury znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Dlatego należy pić dużo niegazowanej wody i unikać przebywania na słońcu.

Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu.

Upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Trzeba również zadbać o zwierzęta, gdyż wysokie temperatury również u nich mogą prowadzić do przegrzania organizmu.

Nigdy, pod żadnym pozorem, nawet na chwilę nie zostawiaj dzieci i zwierząt w samochodzie!

Więcej: https://www.gov.pl/web/rcb/bezpieczne-wakacje