Briefing prasowy, kanał, Trynka, Grudziądz

Stanowisko Andrzeja Winiarskiego, dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku wygłoszone podczas briefingu prasowego w Grudziądzu 19 września br.

W związku z licznymi doniesieniami medialnymi nt. prac utrzymaniowych na Kanale Trynka oraz wskazywania, przez lokalne władze i polityków, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie jako winnego rzekomego zaniedbania Kanału pragnę przekazać co następuje.

Prace utrzymaniowe prowadzone są planowo. Wody Polskie nie rozpoczęły prac utrzymaniowych na skutek monitów władz czy też polityków, ale zgodnie z planem przyjętym wiele miesięcy wcześniej. Nie miały również na to wpływu doniesienia medialne. Przypisywanie sobie przez różne instytucje i osoby, jako rzekomego sukcesu, rozpoczęcia prac utrzymaniowych na Kanale Trynka uważam za daleko idące nadużycie. Prace rozpoczęto zgodnie z planem, który nie był modyfikowany na jakiekolwiek życzenie.

Ponadto należy podkreślić, że od końca 2014 r. obowiązuje porozumienie zawarte przez poprzednika prawnego PGW WP tj. Kujawsko-Pomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych i Prezydenta Grudziądza, które ustaliło podział obowiązków związanych z utrzymaniem Kanału Trynka. W wyniku tego porozumienia utrzymanie odcinka w obrębie miasta przeszło na Urząd Miasta w Grudziądzu. Taki stan utrzymywał się do roku 2018, na początku którego powstało PGW Wody Polskie zastępując likwidowane Zarządy Melioracji i Urządzeń Wodnych i przejmując ich obowiązki. Wtedy Prezydent Miasta Grudziądza błędnie uznał, że w związku z likwidacją Kujawsko-Pomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych porozumienie wygasło – nie dostrzegając powstałego następstwa prawnego, wynikającego wprost z ustawy Prawo wodne.  Wobec powyższego od maja 2018 roku Prezydent Miasta Grudziądza zaprzestał jakichkolwiek działań utrzymaniowych, jak również nie udzielił odpowiedzi na żadne z pism kierowanych przez PGW WP na przestrzeni lat, powodując że  całości zadań związanych z utrzymaniem kanału Trynka  warunkowo podjęło się PGW WP. Ich całkowite zaniechanie miałoby groźne skutki  dla miasta.

Powyższa sytuacja jest niemożliwa do zaakceptowania. Wody Polskie są następcą prawnym KPZMiUW i jak do tej pory nie odstąpiły od obowiązującego  porozumienia, mimo że prace utrzymaniowe na Kanale Trynka głównie służą miejskiej infrastrukturze technicznej, drogowej i rekreacyjnej.

Powyższe prace stanowią przede wszystkim ochronę przed zanieczyszczeniem krat chroniących rurociągi w dolnym odcinku Kanału, który powstał po to aby Miasto Grudziądz odzyskało część terenu, na którym można było posadowić elementy infrastruktury technicznej miasta – trakty spacerowe, drogi dojazdowe itp. Rurociąg ten stanowi własność miasta Grudziądza. Zaniechanie czynności związanych z usuwaniem nieczystości z krat chroniących rurociągi wiązałoby się z zagrożeniem powodziowym dla miasta Grudziądza. Konsekwencją spiętrzenia wody na kratach jest podtopienie wylotów kanalizacji deszczowej, wybijanie wody w piwnicach pobliskich budowli, nadmierne uwilgotnienie skarp kanału mogące doprowadzić do ich uszkodzenia.

Stan prawny Kanału Trynka jest skomplikowany i wymaga podjęcia działań, mających na celu doprowadzenie do jego uregulowania w sposób odpowiadający rzeczywistemu stanowi faktycznemu. Zaznaczenia jednak wymaga, iż obecnie wpisy w księgach wieczystych obejmujące znaczną liczbę działek stanowiących Kanał Trynka, wskazują jako uprawnionego pod względem właścicielskim Skarb Państwa reprezentowany przez Prezydenta Miasta Grudziądza. Niemniej jednak do czasu ww. regulacji, PGW WP oczekuje podjęcia przez Prezydenta Miasta Grudziądza dialogu i niepozostawania w bezczynności.

Obecnie PGW WP pragnie zaznaczyć że zgodnie z postanowieniami porozumienia zostały spełnione przesłanki do odstąpienia od niego przez PGW WP z uwagi na naruszenie postanowień ww. porozumienia przez Prezydenta Miasta Grudziądza – które to rozwiązanie PGW WP rozważa, podobnie jak kwestie rozliczenia poczynionych nakładów.

Wobec powyższego apeluję do Prezydenta Miasta Grudziądza o włączenie się w czynną ochronę mieszkańców miasta przed podtopieniami i zadbanie o właściwy stan urządzeń wodnych będących własnością miasta.


Kanał Trynka jest urządzeniem wodnym, ciekiem o długości ok 10 km, który zbudowano w XVI w w celu zaopatrzenia Grudziądza w wodę. Swój początek bierze w rzece Osie, przecina Jezioro Tarpno, miasto i uchodzi do Wisły. W całości znajduje się we współczesnych granicach administracyjnych miasta Grudziądz. Kanał Trynka nie jest urządzeniem melioracyjnym, to znaczy mającym jakikolwiek wpływ na zdolności produkcyjne gleby.