Kanał Elbląski

Uaktualnienie z 29 lipca br.:

Przywrócono parametry szlaku żeglownego na Kanale Elbląskim po obsunięciu skarpy brzegowej w czasie nawałnicy 15/16 czerwca br. Wymagana głębokość tranzytowa 1,20 m jest zachowana. Niemniej jednak prosimy o zachowanie ostrożności. Na wejściu do Kanału Elbląskiego od strony jeziora Ruda Woda oraz od strony jeziora Sambród są wystawione oznakowania informacyjne.

*                *            *

Pod nadzorem pracowników PGW Wody Polskie ekipa Zarządu Dróg Powiatowych w Ostródzie prowadziła prace związane z przywróceniem głębokości tranzytowych Kanału Elbląskiego i naprawą osuniętej skarpy. Do piątku, 21 czerwca br., pogłębiono zasypany odcinek do głębokości 1,2 m.  Konserwatorzy budowli urządzeń wodnych Nadzoru Wodnego w Elblągu wykonali oznakowanie informacyjne (znaki żeglugowe: B.8, C.1 oraz km na jakim występują utrudnienia). Znaki w dniu dzisiejszym zostały ustawione na wejściu do Kanału Elbląskiego od strony jeziora Ruda Woda  oraz od strony jeziora Sambród.

Oznakowanie Kanał IMG 2748

Dodatkowe oznakowanie szlaku.
Fot. PGW WP

 

*     *      *

Podczas gwałtownej burzy jaka przeszła nad województwem warmińsko-mazurskim, w nocy z 15 na 16 czerwca br., doszło do uszkodzenia skarpy na Kanale Elbląskim w miejscowości Małdyty.

W związku z tym wystąpiły utrudnienia w żegludze. W wyniku obsunięcia się skarpy do kanału, głębokość żeglowna obniżyła się do 80 cm. Trwają czynności zmierzające do przywrócenia parametrów wymaganych dla szlaku żeglugowego. Informujemy, że szlak żeglowny dla jednostek o zanurzeniu większym niż 0,70 m pozostaje zamknięty do czasu usunięcia osuwiska.

Przyczyną osunięcia skarpy była najprawdopodobniej niedrożna kanalizacja deszczowa odwadniająca ul. Zamkową. Wlot do studni burzowej odbierającej wodę deszczową z drogi jest bardzo zapiaszczony. W wyniku intensywnego opadu deszczu skarpa została nasączona wodą spływającą w sposób niekontrolowany z drogi i osunęła się w koryto Kanału Elbląskiego. Osuwisko jest opalikowane i ogrodzone taśmą.