Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie jest jednym z sygnatariuszy listu intencyjnego dotyczącego zawiązania ścisłej współpracy w zakresie opracowania założeń i wdrożenia Żeglarskiego Szlaku Kulturowego Delty Wisły, Zalewu Wiślanego, Kanału Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego.
List podpisało siedmiu sygnatariuszy:
-
Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna,
-
Warmińsko-Mazurska Regionalna Organizacja Turystyczna,
-
Stowarzyszenie Żuławy,
-
Stowarzyszenie Łączy nas Kanał Elbląski Lokalna Grupa Działania,
-
Stowarzyszenie Gościńce Kanału Elbląskiego i Jezioraka,
-
Związek Gmin i Powiatów Kanału Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego,
-
Politechnika Gdańska, Wydział Architektury,
-
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.
W imieniu Wód Polskich dokument podpisał Andrzej Winiarski, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
- Chcę podkreślić, że projekt będzie realizowany przez Wody Polskie we współpracy z dwoma województwami: pomorskim i warmińsko-mazurskim. Trzech silnych partnerów gwarantuje sukces przedsięwzięcia, powstanie silny podmiot o dużych możliwościach pozyskiwania i wykorzystywania środków – powiedział podczas uroczystości Andrzej Winiarski, dyrektor RZGW w Gdańsku.
- Powstanie szlaku kulturowego pozwoli ożywić region kulturowo, bo potencjał turystyczny i kulturowy, który tkwi w tym obszarze należy wykorzystać – dodał w swoim wystąpieniu Zbigniew Ptak, pełnomocnik Marszałka Województwa Pomorskiego ds. aktywizacji Żuław i Zalewu Wiślanego, inicjator przedsięwzięcia.
Utworzenie żeglarskiego szlaku kulturowego przyczyni się do: zwiększenia liczby turystów odwiedzających obszar szlaku, aktywizacji gospodarczej obszarów położonych w pobliżu szlaku, pozwoli lepiej wykorzystać środki na promocję pozostające w gestii poszczególnych operatorów i pozwoli na umieszczenie szlaku w wykazie polskich i europejskich szlaków kulturowych.
Współpraca uczestników tego porozumienia pozwoli na skuteczniejsze pozyskanie środków niezbędnych do realizacji projektów dotyczących rewaloryzacji zachowanych zabytków i układów ruralistycznych, charakterystycznych dla tego regionu, m. in. domów podcieniowych i zagród holenderskich, nekropolii, budowli hydrotechnicznych i innych oraz wspólną realizację i wspieranie inicjatyw podnoszących atrakcyjność turystyki wodnej w obszarze Delty Wisły i zalewu Wiślanego.
Uroczystość odbyłą się w Izbie Historii Kanału Elbląskiego w Buczyńcu.
Przedstawiciele sygnatariuszy listu. Fot.PGW Wody Polskie