Aktualizacja 13.02.2024

W związku z intensywnymi opadami i topnieniem śniegu, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed wezbraniem z przekroczeniem stanów ostrzegawczych dla rzek Wierzyca i Drwęca. Mieszkańcy województw pomorskiego oraz kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego powinni zachować szczególną ostrożność.

IMGW informuje, że od godziny 21:41 dnia 12.02.2024 do godziny 12:00 dnia 14.02.2024 na rzece Wierzycy od źródła do Bożegopola Szlacheckiego, a także od Bożegopola Szlacheckiego do ujścia, wystąpią wzrosty i wahania stanów wody powyżej stanów ostrzegawczych. Przyczyną są wody opadowo-roztopowe, które spływają do rzeki. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oszacowano na 95%.

Przypominamy mieszkańcom terenów zagrożonych o śledzeniu komunikatów wydawanych przez IMGW, Wody Polskie oraz lokalne służby zarządzania kryzysowego. 

Aktualizacja 12.02.2024

Stany ostrzegawcze utrzymują się na większości rzek regionu Dolnej Wisły. W związku ze spływem wód opadowo-roztopowych z górnej części dorzecza, na Wiśle od zbiornika Włocławek do Tczewa przewiduje się wzrosty stanu wody z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, lokalnie istnieje możliwość osiągnięcia stanów alarmowych.

Aktualizacja 11.02.2024

Obserwuje się przekroczenia stanów alarmowych i ostrzegawczych w północnej części regionu. Wezbranie z przekroczeniem stanów alarmowych; stopień: 3. 
W związku ze spływem wód opadowych, na części zlewni Słupi od Skotawy do ujścia, przewiduje się wahania stanów wody powyżej stanów ostrzegawczych i alarmowych.
W dniu 09.02.2024 r. pracownicy Wód Polskich, Nadzoru Wodnego w Olsztynku interweniowali na wskutek zgłoszenia o podtopieniu działek przez wody Strugi Siły (m. Siła, gmina Gietrzwałd). Stwierdzono, że podtopienie nastąpiło z powodu napływu wody jeziora Naterskiego. Rurociąg nie nadążał z nadmiarem/odbiorem wody. Podczas kontroli nie stwierdzono przelewania się wody na drogę, a jedynie podtopienia w zasięgu cofki przy wylocie. Poziom lustra wody w jeziorze stabilizuje się.

 Aktualizacja 9.02.2024

Nadal obserwuje się przekroczenia stanów alarmowych i ostrzegawczych w północnej części regionu.

Wezbranie z przekroczeniem stanów alarmowych; stopień: 3. W związku ze spływem wód opadowych, na rzece Łeba, na części zlewni Słupi od Skotawy do ujścia, w zlewni Redy przewidyje się wahania stanów wody powyżej stanów alarmowych.

Na rzece Pasłęce przekroczone stany alarmowe w miejscowości Braniewo. W okolicach miejscowości Bardyny - Łozy rzeka wystąpiła z koryta, zaobserwowano lokalne podtopienia pól.

W odniesieniu do prognozowanej sytuacji meteorologicznej oraz wysokim napełnieniem Bałtyku (549 cm, 08.02.2024r.), na Wybrzeżu przewiduje się wzrosty i wahania poziomów wody w strefie wody wysokiej i powyżej stanów ostrzegawczych. Lokalnie możliwe przekroczenia stanów alarmowych.

Na Zalewie Wiślanym i na Żuławach prognozowane są wzrosty poziomów wody w strefie wody wysokiej i powyżej stanów ostrzegawczych.

Stany alarmowe przekroczone na wodowskazach:

Charnowo, rz. Słupia – 346 cm, +6 cm powyżej granicy stanów alarmowych, trend bez zmian

Słupsk, rz. Słupia – 274 cm, +14 cm powyżej granicy stanów alarmowych, trend bez zmian

Miłoszewo, rz. Łeba – 277 cm, +17 cm powyżej granicy stanów alarmowych, trend bez zmian

Braniewo, rz. Pasłęka – 799 cm, +19 cm powyżej granicy stanów alarmowych, trend bez zmian

Łozy, rz. Pasłęka – 432 cm, +32 cm powyżej granicy stanów alarmowych, trend malejący

Aktualizacja 8.02.2024

Obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe i przeciwsztormowe dla północnej części regionu.

W związku z licznymi przekroczeniami stanów alarmowych i ostrzegawczych w północnej części regionu wodnego trwa wzmożony monitoring obiektów i cieków. Pracownicy Wód Polskich są w terenie i podejmują działania potrzebne dla zabezpieczenia przeciwpowodziowego.  Podjeto działania na rzece Redzie w miejscowości Bolszewo, gdzie nastąpiło obsunięcie się skarpy i prowadzone są prace zabezpieczające.  Informacje z terenu spływają na bieżąco. Jesteśmy w stałym kontakcie z Centrami Zarządzania Kryzysowego i służbami.

Na wodowskazach zlewni „Ujście Wisły” pozostających pod wpływem morza  oraz obserwuje się stany wysokie i ostrzegawcze, a na wodowskazach zlewni niepozostających pod wpływem morza: na Wiśle obserwuje się stany wysokie; na wodowskazach pozostałych rzek zlewni występują stany ostrzegawcze i wysokie, miejscami średnie.

Stany alarmowe przekroczone na wodowskazach:

Charnowo, rz. Słupia – 342 cm, +2 cm powyżej granicy stanów alarmowych, trend bez zmian

Słupsk, rz. Słupia – 261 cm, +1 cm powyżej granicy stanów alarmowych, trend bez zmian

Miłoszewo, rz. Łeba – 286 cm, +26 cm powyżej granicy stanów alarmowych, trend bez zmian

Wejherowo, rz. Reda – 167 cm, +7 cm powyżej granicy stanów alarmowych, trend bez zmian

Pasłęk, rz. Wąska – 636 cm, +6 cm powyżej granicy stanów alarmowych, trend malejący

Braniewo, rz. Pasłęka – 787 cm, +7 cm powyżej granicy stanów alarmowych, trend bez zmian

Łozy, rz. Pasłęka – 451 cm, +51 cm powyżej granicy stanów alarmowych, trend rosnący

Aktualizacja 7.02.2024

Na północy kraju obowiązują alerty IMGW- ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem. Dotyczą one województwa pomorskiego, powiatów: słupskiego, lęborskiego, wejherowskiego i puckiego. Prognozuje się tam wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 45 kilometrów na godzinę, w porywach do 90 km/h, z kierunku zachodniego.

W związku z licznymi przekroczeniami stanów alarmowych i ostrzegawczych w północnej części regionu wodnego trwa wzmożony monitoring obiektów i cieków. Pracownicy Wód Polskich są w terenie i podejmują działania potrzebne dla zabezpieczenia przeciwpowodziowego

Wrota na Tudze są zamknięte.5 lutego stan wody na rzece Szkarpawie osiągnął poziom 560 cm i wrota zamknęły się automatycznie. Chronią mieszkańców Nowego Dworu Gdańskiego przed powodzią pochodzącą z wezbrań sztormowych z Zalewu Wiślanego. 

Stany alarmowe przekroczone na wodowskazach:

Miłoszewo, rz. Łeba – 278 cm, +18 cm powyżej granicy stanów alarmowych, trend malejący

Wejherowo, rz. Reda – 161 cm, +1 cm powyżej granicy stanów alarmowych, trend rosnący

Władysławowo, Morze Bałtyckie – 575 cm, +1 cm powyżej granicy stanów alarmowych, trend rosnący

Pasłęk, rz. Wąska – 670 cm, +40 cm powyżej granicy stanów alarmowych, trend rosnący

Łozy, rz. Pasłęka – 418 cm, +18 cm powyżej granicy stanów alarmowych, trend rosnący

Stany ostrzegawcze przekroczone na wodowskazach:

Ustka, Charnowo, Słupsk – rz. Słupia

Lębork, rz. Łeba

Bożepole Szlacheckie – rz. Wierzyca

Tuchola – rz. Brda

Hel, Puck, Gdynia, Gdańsk-Port Północny – Morze Bałtyckie

Gdańsk-Sobieszewo – rz. Martwa Wisła na granicy stanów alarmowych, trend rosnący

Gdańsk-Ujście Wisły, Gdańsk-Świbno, Gdańsk-Przegalina, Gdańska Głowa, Tczew – rz. Wisła

Tujsk – rz. Szkarpawa

Nowy Dwór Gdański – rz. Tuja

Nowe Sadłuki – rz. Bauda

Braniewo – rz. Pasłęka

Aktualizacja 6.02.2024

Przypominamy, że na północy kraju obowiązują ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed silnymi opadami deszczu. W niektórych regionach Pomorza, dobowa suma opadów osiągnąć nawet do 40-55 mm, przyczyniając się do wystąpienia miejscowych zalań i podtopień. Ogłoszono pogotowia przeciwpowodziowe i przeciwsztormowe dla wybrzeża.

Starosta Nowodworski z dniem 6 lutego 2024 r. od godz. 8.30 ogłosił stan pogotowia przeciwpowodziowego dla gmin: Gmina Nowy Dwór Gdański, Gmina Miasta Krynica Morska, Gmina Stegna, Gmina Sztutowo oraz Gmina Ostaszewo.

W związku z sytuacją meteorologiczną na Zalewie Wiślanym i na Żuławach prognozowane są wzrosty poziomów wody w strefie wody wysokiej i powyżej stanów ostrzegawczych. Lokalnie możliwe jest osiągnięcie stanów alarmowych. Na obszarze Wybrzeża Wschodniego i morskiego wody wewnętrzne RP - Bałtyk Południowo-Wschodni (pomorskie). W związku z z wysokim napełnieniem Bałtyku przewiduje się wzrosty i wahania poziomów wody przeważnie powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie powyżej stanów alarmowych.

Stany ostrzegawcze na wodowskazach:

Władysławowo, Morze Bałtyckie – 569 cm, -1 cm poniżej granicy stanów alarmowych, trend rosnący

Hel, Morze Bałtyckie – 562 cm, -8 cm poniżej granicy stanów alarmowych, trend rosnący

Puck, Morze Bałtyckie – 562 cm, -8 cm poniżej granicy stanów alarmowych, trend rosnący

Gdynia, Morze Bałtyckie – 560 cm, -10 cm poniżej granicy stanów alarmowych, trend rosnący

Gdańsk – Port Północny, Morze Bałtyckie – 560 cm, -10 cm poniżej granicy stanów alarmowych, trend rosnący

Gdańsk - Sobieszewo, rz. Martwa Wisła – 562 cm, -8 cm poniżej granicy stanów alarmowych, trend malejący

Gdańsk - Świbno, rz. Wisła – 628 cm, +28 cm ponad granicą stanów ostrzegawczych, trend malejący

Gdańsk - Przegalina, rz. Wisła – 677 cm, +27 cm ponad granicą stanów ostrzegawczych, trend malejący

Gdańska Głowa, rz. Wisła – 755 cm, +25 cm ponad granicą stanów ostrzegawczych, trend malejący

Tczew, rz. Wisła – 708 cm, +8 cm ponad granicą stanów ostrzegawczych, trend malejący

Tujsk, rz. Szkarpawa – 582 cm, -8 cm poniżej granicy stanów alarmowych, trend malejący

Tujsk, rz. Szkarpawa – 572 cm, +2 cm powyżej granicy stanów ostrzegawczych, trend malejąc

5.02.2024

Na obszarze administracyjnym Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku obserwowane są: wysoki stan dorzecza Wisły, silne wiatry podpiętrzające wody, opady o dużym natężeniu oraz napływ wód roztopowych. W związku z prognozowaną sytuacją meteorologiczną oraz wysokim napełnieniem Bałtyku (539 cm, 04.02.2024r.), na Wybrzeżu Wschodnim przewiduje się wzrosty i wahania poziomów wody przeważnie powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie powyżej stanów alarmowych. Wody Polskie monitorują sytuację na rzekach Przymorza, w tym stan wałów, drożność przepustów i koryt cieków oraz prowadzą bieżącą analizę sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej.

W sobotę 3.02.2024 w godzinach nocnych zaobserwowano wysoki stan wody na cieku oraz w zbiorniku przy jazie w Młynkach, który spowodował przelanie się wody w najniższym punkcie. Jaz w Młynkach działa prawidłowo, nie stwierdzono również zatoru. Dla obniżenia stanu wody na jazie w Młynkach podjęto decyzję o podniesieniu zasuw na jazie w Rokitkach. Z uwagi na stany ostrzegawcze na odcinku ujściowym Wisły monitorowano i regulowano zarówno jaz w Młynkach jaki i w Rokitach. Sytuacja jest stabilna i monitorowana przez Kierownika Nadzoru Wodnego w Tczewie. Straż pożarna zabezpieczyła miejsce budukąc tamę z worków z piaskiem na odcinku ok 10 metrów. Powiadomiono gminny sztab antykryzysowy oraz pracowników Wód Polskich, którzy przybyli na miejsce zdarzenia. W akcji wzięło udział 9 zastępów straży pożarnej w Tczewie. 

Silny wiatr, opady i odwilż

W najbliższych dniach prognozowane są niewysokie temperatury dodatnie, które będą się utrzymywać na stabilnym poziomie, co powinno sprzyjać powolnemu topnieniu pokrywy lodowej. W wyniku odwilży istnieje ryzyko dalszych ruchów nagromadzonego materiału lodowego.

Na bieżąco monitorujemy sytuację i współpracujemy ze służbami reagowania kryzysowego

W związku z wysokimi stanami wód i zjawiskami lodowymi, sytuacja jest na bieżąco monitorowana, a codzienne raporty hydrologiczne i lodowe są przekazywane do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Pracownicy Wód Polskich w terenie, w przypadkach zagrożen współpracują z miejscowymi służbami zarządzania kryzysowego i jednostkami samorządu terytorialnego, a wszelkie ważne informacje przekazywane są na bieżąco.

 Działania nocne Jaz w Młynkach

Sprawdź czy mieszkasz na terenie zalewowym

Przypominamy, że w myśl ustawy Prawo wodne, niżej położone tereny, stanowiące obszary szczególnego zagrożenia powodzią, z uwagi na stałe zagrożenie ze strony wody, nie powinny podlegać dalszej zabudowie w celu ograniczenia ryzyka wystąpienia strat. Gdzie sprawdzić czy dany obszar znajduje się na terenie zalewowym? Można to zrobić m.in. na Hydroportalu. Mapy zagrożenia powodziowego dostępne są na: https://isok.gov.pl/hydroportal.html