W ramach programu edukacyjnego Wód Polskich AKTYWNI BŁĘKITNI nasi partnerzy w programie -strażacy z Komendy Miejskiej PSP w Słupsku, ratownicy wodni WOPR i policjanci zaprezentowali zasady prawidłowego zachowania i ewentualnego reagowania w czasie niebezpiecznych sytuacji, jakie mogą zdarzyć się nad wodą.

W piątek 11 lutego br., w Słupsku przy klasztornych stawach, odbyły się ćwiczenia i pokazy z zakresu ratownictwa wodnego i lodowego. Przypomnieliśmy jak bezpiecznie korzystać z odpoczynku nad wodą w zimie.

Spotkanie, w którym obok strażaków uczestniczyli ratownicy WOPR oraz policjanci i przedstawiciele Wód Polskich dotyczyło udzielania pierwszej pomocy oraz korzystania ze sprzętu ratowniczego ratownicy pokazywali np. jak rzucić liną, żeby samemu się w nią nie zaplątać oraz jak reagować w przypadku niebezpiecznych zdarzeń. Wszyscy uczestnicy aktywnie uczestniczyli w ćwiczeniach. Przed uczniami z województwa pomorskiego ferie, więc w ramach programu AKTYWNI BŁĘKITNI. Warto edukować i wdrażać  poprawne nawyki zachowania się w pobliżu zbiorników  wodnych.

Propagowanie zasad bezpiecznego zachowania nad wodą to jedno z zadań realizowanych w ramach programu edukacyjnego Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie pn.  „AKTYWNI BŁĘKITNI – szkoła przyjazna wodzie”.

 

Słupsk 4a

Słupsk pokazy ratownictwa

Słupsk 3a

 

Aby czas spędzony na świeżym powietrzu, w pobliżu rzek czy jezior był dla nas bezpieczny poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych zasad o których należy pamiętać.

Po pierwsze wybierając się na zimowy spacer warto zapoznać się z aktualną prognozą pogody. Ubieranie się warstwowo, a więc na tzw. „cebulkę” oraz czapka, szalik, rękawice i ciepłe buty to podstawa aby uniknąć wychłodzenia organizmu niejednokrotnie skutkującego chorobą. Zawsze należy mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy. W niebezpiecznej sytuacji pomoże nam lub komuś innemu uratować życie. Nigdy nie należy wchodzić na zamarzniętą rzekę lub jezioro, a tym bardziej lód w pobliżu ujścia rzeki, pomostu, śluzy lub trzcinowisk. To właśnie w tych miejscach topi się najszybciej.

Jak należy się zachować, gdy w wyniku załamania lodu widzimy, że tonący potrzebuje pomocy? 

Najważniejsze jest zachowanie spokoju i ocena sytuacji. W pierwszej kolejności należy zawiadomić służby ratunkowe - straż pożarną (tel. 998 lub 112) lub pogotowie ratunkowe (tel. 999 lub 112). Tę kolejność powinni zapamiętać wszyscy. Zadbanie o własne bezpieczeństwo aby nie stać się kolejną ofiarą. Pomocy udzielamy nie wchodząc na lód. W oczekiwaniu na przyjazd służb ratunkowych można spróbować podać tonącemu przedmiot, którego może się chwycić. Może być to kij, szalik lub inny dłuższy przedmiot, za pomocą którego poszkodowany będzie mógł wyjść z wody. W wyjątkowych sytuacjach do tonącego najlepiej zbliżyć się czołgając po lodzie jednak wyłącznie na taką odległość, aby możliwe było podanie przedmiotu ratującego. Jeśli uda nam się wyciągnąć tonącego na brzeg należy zdjąć mokrą odzież poszkodowanego i okryć go czymś ciepłym np. płaszczem lub kurtką. Do czasu przyjazdu służb ratowniczych, jeśli to możliwe, należy przejść do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła. Niebezpieczeństwo pogorszenia stanu poszkodowanego istnieje nawet po wyjściu z wody, dlatego należy sprawdzać jego stan, a w razie konieczności rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową.

W imieniu  PGW WP Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku serdecznie dziękujemy pracownikom Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Słupsku za zaangażowanie w realizację działań programu edukacyjnego  „ AKTYWNI BŁĘKITNI - Szkoła przyjazna Wodzie”.