Nauka o wodzie nie jest nudna! Staramy się w ciekawy i angażujący sposób przekazywać najmłodszym to, jak ważne jest zrównoważone gospodarowanie wodą, jak można ją retencjonować, a każdy z nas ma wpływ na to ile jej zużywa. 

Dziękujemy koordynatorom szkolnym programu za inspirujące wydarzenie oraz wciągnięcie uczniów w wir wiedzy o wodzie.

Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy nr 2 w Gdańsku

Jak zatrzymać wodę, żeby nie uciekała- „Aktywni Błękitni ”wiedzą. Kilkudziesięciu uczniów SOSW nr 2 w Gdańsku wzięło udział w zajęciach poświęconych znaczeniu wody w przyrodzie, bezpieczeństwu powodziowemu oraz bezpiecznemu odpoczynkowi nad wodą. Przeciągając linę na stronę raz powodzi, a raz suszy poznali ekstremalne zjawiska pogodowe. Dzięki udziałowi naszych partnerów: Policji, Państwowej Straży Pożarnej i WOPR wiedzą jak mogą chronić  siebie i swoich bliskich, oraz jak reagować w przypadkach zagrożeń nie tylko nad wodą. Zajęciom towarzyszyła ciekawosć i duzo radości.  

 

Nowe Miasto Lubawskie

Koło w NMLubawskim a

Aktywni Błękitni ze szkoły podstawowej nr 2 w Nowym Mieście Lubawskim wraz z koordynatorem programu uczestniczyli w zajęciach poświęconych wodzie. Dzieci, wykorzystując swoją wyobraźnię, wyruszyły w podróż łodzią spotykając ryby, glony, kwiaty … i śmieci. Wody Polskie prowadzą kampanie społeczne cały czas przypominając, że #WodyToNieŚmietnik! Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, poszerzając swoją wiedzę i zainteresowanie środowiskiem wodnym, ekologią i przyrodą.

 

Tczew

Edukatorzy Aktywnych Błękitnych w Szkole Podstawowej nr 7 w Tczewie byli widzami i jurorami na pokazie mody wodnej.

Pokaz a

Wcześniej uczniowie wzięli udział w zajęciach przygotowujących do obchodów Światowego Dnia Wody. Nauczyciele oraz uczniowie z programu Aktywni Błękitni są świadomi, że woda to życie. Kręcąc wodnym kołem fortuny dowiedzieli się czym jest powódź i susza, a także jak dbać o czystość naszych wód! Wiedzą też ile litrów wody potrzeba do produkcji ubrań. 

Z humorem i dobrą zabawą poszerzali swoją wiedzę o wodę.

Wspólne zdjęcie Tczew a

Wszyscy uczestnicy zajęć otrzymali upominki od Wód Polskich.

 

Pruszcz Gdański

Pruszcz Koło Fortuny a

Zespół Komunikacji i Edukacji Wodnej RZGW w Gdańsku odwiedził kolejną szkołę w ramach obchodów Światowego Dnia Wody uczestniczącą w programie „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie”.

Pruszcz Strażacy i policjanci a

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Pruszczu Gdańskim, z klas trzecich i siódmych, dowiedzieli się również jaką rolę odgrywa woda w życiu każdego człowieka i jakie niebezpieczeństwa wiążą się z nieodpowiednim korzystaniem z rekreacji wodnej. W edukacji pomogli nam, nam nasi partnerzy w programie, policjanci i strażacy. 

Pruszcz chusta a

 

Aktywni Błękitni ręka w rękę z Erasmusem

Program Aktywni Błękitni spotkał się z programem Erasmus+. W szkole podstawowej nr 19 w Gdańsku, im. Zasłużonych Ludzi Morza Edukator Wód Polskich wziął udział w zajęciach z uczniami klas ósmych.

Szkoła Orunia

Podczas „wodnej lekcji” prelekcje i dyskusje dotyczyły sposobów zmniejszania ryzyka powodziowego i zapobiegania skutkom suszy. Uczniowie z „dziewiętnastki” uczestniczą w proekologicznym projekcie "Let’s hold hands for a better world” w ramach międzynarodowego programu Erasmus+ i edukację wodną realizują wspólnie z Wodami Polskimi. 

Szkoła Orunia 083931

Zajęcia rozpoczęły cykl spotkań, w szkołach, happeningów i akcji plenerowych z okazji nadchodzącego Światowego Dnia Wody (22 marca), w tym roku obchodzonego pod hasłem „Przyspieszamy zmiany”.

Szkoła Orunia the exhibition for water days 421768

Szkoła Orunia the exhibition for water days 421770

 

Aktywni Błękitni

to program edukacyjny Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie  łączący  szkoły promujące edukację wodną w zakresie dbałości o zasoby wodne i znajomości zasad  bezpiecznego korzystania z rekreacji wodnej. Wody Polskie zachęcają do realizacji edukacji o zrównoważonym rozwoju w gospodarce wodnej, szczególnie ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy. Propagujemy poprawne nawyki korzystania z zasobów wodnych. Udział w programie jest bezpłatny.