Andrzej Winiarski, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz Grzegorz Radwański, dyrektor Słowińskiego Parku Narodowego podpisali w piątek, 31 marca, umowę z firmą MELBUD S.A. na przeprowadzenie renaturyzacji dna doliny Łupawy.
Dolina Łupawy jest korytem nizinnej i podgórskiej, w swoim charakterze, rzeki o tej nazwie ze zbiorowiskami włosieniczników, oraz łęgów jesionowo - olszowych położonymi w starorzeczach. Ponieważ rzeka ta biegnie przez obszary Sowińskiego Parku Narodowego w 2021 roku podpisane zostało stosowne porozumienie o współpracy z władzami Słowińskiego Parku Narodowego.
Dyrektor Winiarski podkreslił, że celem przedsięwzięcia jest przywrócenie polderowi, obecnie odciętemu wałem przy rzece, naturalnego cyklu zalewania wodami powodziowymi, spływającymi do koryta po przejściu fali powodziowej. Z likwidacją wału wiąże się renaturyzacja starorzeczy na prawym brzegu. Pod względem technicznym wiąże się to z przeniesieniem linii zabezpieczenia terenów przyległych z wału przy rzece na wał traktowany obecnie jako zapasowy.
Dolina Łupawy lato 2020.
Inwestycję podzielono na dwa etapy:
-
Etap I – modernizacja wału podstawowego i zapasowego,
-
Etap II – prace związane z rozszczelnieniem wału wzdłuż rzeki oraz renaturyzacja starorzeczy.
Efekty rzeczowe:
-
Likwidacja przepustu w wale zapasowym.
-
Modernizacja wału głównego i zapasowego przez:
-
Częściowa lub całkowita likwidacja wału przy rzece między 14 a 16 km koryta rzeki
-
Przywrócenie naturalnych procesów rzeźbotwórczych w dolinie Łupawy – nizinnej i podgórskiej rzeki ze zbiorowiskami włosieniczników na odcinku ok. 2,3 km oraz siedmiu starorzeczy.
-
Umożliwienie spontanicznego rozwoju lasów łęgowych.
Efekt bezpieczeństwa:
-
Poprawa zabezpieczenia przeciwpowodziowego miejscowości Smołdzino i Żelazo oraz przywróceniu terenu chronionego obecnie wałem wzdłuż rzeki naturalnym procesom wynikającym z oddziaływania rzeki.
Koszt Inwestycji to 7, 8 mln zł, z czego Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie wyda 5,4 mln. zł, resztę dołoży Sowiński Park Narodowy. Wykonawca robót: Melbud S.A.
Przewidywany termin zakończenia robót: 31.10.2023r.
Powyższe działanie inwestycyjne realizowane jest przez Słowiński Park Narodowy (zwany dalej SPN) w ramach projektu pn. „Ochrona wybranych siedlisk i gatunków priorytetowych Ostoi Słowińskiej; PLH220023 i Pobrzeża Słowińskiego PLB220003 Etap I” . Jest współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Instrumentu Finansowanego LIFE + przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na podstawie umowy numer 463/2014/Wu-11/OP-WK-LF/D.