Finow kanał Elblaski

Kanał Elbląski odwiedzili miłośnicy Kanału Finow. 

W sobotę, 20 lipca, pochylniami Kanału Elbląskiego przepłynął statek z grupą przedstawicieli niemieckiego stowarzyszenia Unser Finovkanal, zrzeszającego osoby działające na rzecz zachowania dziedzictwa historycznego Kanału Finow, łączącego Odrę z Hawelą. Niemieccy goście występowali też w roli reprezentantów Inland Waterways International, organizacji międzynarodowej, zrzeszającej podmioty działające na rzecz rozwoju śródlądowych dróg wodnych. Wizyta służy m.in. przygotowaniu tematu na doroczną konferencję IWI w 2022 r.

Organizatorem wizyty było Stowarzyszeniu Miłośników Kanału Elbląskiego NAVICULA.

Gościom z Kanału Finow, obiekty Kanału Elbląskiego, niedostępne na co dzień dla zwiedzających, udostępnili pracownicy Wód Polskich.

Wody Polskie, kosztem 2 mln. zł każdego roku, udostępniają Kanał Elbląski tysiącom turystów oraz wielu przedsiębiorstwom turystycznym, dla których obiekt ten jest cennym produktem w ofercie.

Kanał Finow o długości około 32 km, położony w Brandenburgii, należy do z najstarszych istniejących sztucznych dróg wodnych w Europie. Został wybudowany w 1605. Obecnie stanowi atrakcję turystyczną.

Finov Kanał IMG 1386

Ekspertów znad Kanału Finow interesowały również miejsca na Kanale Elbląskim niedostępne dla turystów.

Na zdjeciu: zwiedzanie pomieszczeń technicznych pochylni.