W piątek, 28 maja 2021 roku, Wody Polskie otrzymały zgłoszenie o zanieczyszczeniu wód rzeki Raduni w Pruszczu Gdańskim substancjami ropopochodnymi.

O zaistniałym zdarzeniu Kierownik Nadzoru Wodnego w Pruszczu Gdańskim zawiadomił Komendę Powiatową Policji w Pruszczu Gdańskim, Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku oraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku, który pobrał próbki wody  w celu stwierdzenia rodzaju zanieczyszczeń.

Na miejsce zdarzenia natychmiast przybyli pracownicy Zarządu Zlewni w Gdańsku, Kierownik Nadzoru Wodnego w Pruszczu Gdańskim i Kierownik Nadzoru Wodnego w Gdańsku.

Akcję zabezpieczającą przed rozprzestrzenianiem się zanieczyszczeń przeprowadzili strażacy Państwowej Straży Pożarnej z Pruszcza Gdańskiego i Państwowej Straży Pożarnej z Gdańska. Funkcjonariusze Policji oraz pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska przystąpili do ustalenia źródła i sprawcy zanieczyszczenia.

Stwierdzono, że źródło zanieczyszczeń zawierających substancje ropopochodne występowało w rejonie ulicy Łukasiewicza w miejscowości Pruszcz Gdański.

Straż Pożarna ustawiła zaporę w postaci rękawa wypełnionego sorbentem, na wysokości kładki dla pieszych, w celu przechwycenia i ograniczenia zanieczyszczeń na rzece. Ustawiono też dodatkowe dwie zapory: w okolicy kąpieliska i na granicy miasta.

Rzeka Radunia zanieczyszczenie Zdjęcie nr 15 a

Powstałe zanieczyszczenie substancjami ropopochodnymi miało charakter lokalny, ustawione zapory w postaci rękawów sorpcyjnych przechwyciły całość  zanieczyszczeń, uniemożliwiając tym samym ich przepływ i dalsze skażenie rzeki Raduni.

Podczas trwania akcji zabezpieczającej na zanieczyszczonym odcinku rzeki Raduni nie stwierdzono śniętych ryb.

Trwa ustalanie sprawcy zanieczyszczeń.