W nawiązaniu do artykułu, jaki ukazał się w Dzienniku Bałtyckim, z dnia 20 lipca br., Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku, informuje:

PGW Wody Polskie nie mogą się zgodzić z twierdzeniem, że za rozwiązanie problemu zalewania posesji przez Potok Demptowski odpowiedzialne są wyłącznie Wody Polskie. Do 2018 roku potokiem administrowała gmina Miasta Gdyni (konkretnie Zarząd Dróg i Zieleni), a obecna sytuacja jest konsekwencją działań w latach poprzednich.

Potok Demptowski - charakterystyka

Potok Demptowski - 3018mb, śródlądowe wody powierzchniowe płynące, odwadnia tereny dzielnicy Pustki Cisowskie – Demptowo w Gdyni. Dopływ Strugi Cisowskiej, wpadający do rzeki na wysokości skrzyżowania ul. Morskiej i ul. Kcyńskiej w Gdyni.

Odprowadza głównie wody opadowe z sieci kanalizacji deszczowej terenów zurbanizowanych, terenu Obwodnicy Trójmiejskiej oraz terenów leśnych.

Początek potoku zlokalizowany jest na wysokości Obwodnicy Trójmiejskiej, w miejscu dopływu kanalizacji deszczowej z obwodnicy. Na trasie potoku zlokalizowane są 4 rurociągi podziemne 800 mm i 1000 mm. Odcinki otwarte posiadają różną szerokość dna i różne rodzaje umocnień. Na dopływie potoku, w górnym odcinku (ul. Sakowicza), w ostatnich latach został wybudowany zbiornik retencyjny przez Miasto Gdynię.

Na wysokości ul. Sakowicza i ul. Demptowskiej koryto potoku przebiega w naturalnej dolinie, która została zabudowana, w niektórych miejscach, do samej krawędzi skarpy, co podczas wezbrań nieuchronnie prowadzi do powstania szkód. Największe problemy z występowaniem wód z koryta pojawiają się na wysokości ul. Demptowskiej, gdzie potok przebiega przez teren posesji prywatnych.

Np. szerokość dna Potoku Demptowskiego na wys. ul. Demptowskiej wynosi ok 0,5 m. Przy szerokości dna potoku powyżej, na wylocie z drogi krajowej S6, która wynosi 1,4 m i dopływie wód po deszczach nawalnych mamy do czynienia ze zjawiskami podtopień na terenie posesji przy ul. Demptowskiej i ul. Skarbka w Gdyni.

Wody spływające z Obwodnicy Trójmiejskiej (droga krajowa S6)

Na podstawie obserwacji przepływu wód w potoku po opadach deszczu ustalono, że ilość wody deszczowej dochodząca od strony Obwodnicy Trójmiejskiej jest znacząca i powoduje wyraźny przyrost poziomów wody w dolnym odcinku, na terenach zurbanizowanych. Zarząd Zlewni w Gdańsku zobowiązał Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad do właściwego utrzymania i oczyszczania istniejących osadników na wypływie kanalizacji deszczowej z terenu obwodnicy. Obecnie trwa postepowanie w sprawie udzielenia nowego pozwolenia wodnoprawnego na odprowadzenie wód z terenu obwodnicy do końcówki Potoku Demptowskiego. Zarząd Zlewni w Gdańsku zaopiniował negatywnie możliwość dalszego odprowadzenia wód z obwodnicy, bez zastosowania koniecznych rozwiązań retencyjnych, tj. wykonania odpowiednich działań technicznych zmierzających do całkowitego zagospodarowania wód opadowych lub zdecydowanego zmniejszenia dopływu wód do potoku oraz rozłożenia dopływu w czasie.

Prace prowadzone na Potoku Demptowskim

PGW Wody Polskie biorąc w utrzymanie wody Potoku Demptowskiego, prowadzi systematyczny dozór i przeglądy koryta potoku, w szczególności po wystąpieniu nawalnych opadów deszczu. W przeciągu 3 lat istnienia Państwowego Gospodarstwa Wodnego, wykonano 4 naprawy koryta potoku, na kwotę ponad  40 tys. zł. Wykaz prowadzonych prac podajemy poniżej:

Rok

Nazwa zadania - POTOK DEMPTOWSKI W GDYNI

Opis działań

Kwota brutto

2018

Usuwanie skutków nawałnic deszczowych na terenie Potoku Demptowskiego, PGW Wody Polskie Nadzór Wodny w Gdyni.

usuwanie zatorów i zapiaszczenia z koryta

12 161,85 zł

2019

Roboty awaryjne na Potoku Demptowski w km 1+550-2+400, na terenie PGW Wody Polskie Nadzór Wodny w Gdyni

roboty ziemne, wykopy, naprawa koryta

11 170,68 zł

2020

Roboty awaryjne na Potoku Demptowski w km 1+720-1+790, na wysokości ul. Demptowskiej w Gdyni.

naprawa umocnień, wykonanie kiszki faszynowej, usuniecie zatorów

11 104,44 zł

2020

Roboty awaryjne naprawa koryta Potoku Demptowskiego na wysokości ul. Skarbka 71 w Gdyni.

zabudowa wyrwy, wykonanie kiszki faszynowej, darniowanie

11 808,00 zł

 

Wymagana inwestycja

W celu ostatecznego rozwiązania problemu konieczna jest kompleksowa przebudowa koryta. Zadanie to zostało zgłoszone do Programu Planowanych Inwestycji Wód Polskich. Pracownicy Wód Polskich prowadzą obecnie rozeznanie możliwości wykonawstwa koniecznych robót inwestycyjnych w korycie potoku, łącznie z ustaleniem kosztów wykonania robót.

Konieczne jest zaprojektowanie zbiornika lub zbiorników retencyjnych w miejscu wylotu wód opadowych z drogi krajowej S6 do Potoku Demptowskiego (lokalizacja wylotu znajduje się na terenach leśnych o dogodnych parametrach do budowy zbiorników).

Proponowana nazwa zadania do wprowadzenia do PPI - Programu planowanych inwestycji w gospodarce wodnej PGW Wody Polskie: „Odbudowa koryta Potoku Demptowskiego, gm. Gdynia, pow. Gdynia, woj. pomorskie”

Wartość inwestycji: brak szacunkowego kosztu

Wody Polskie oczekują pomocy ze strony Miasta Gdyni w realizacji tego przedsięwzięcia, choćby w postaci udostepnienia dokumentacji technicznej dotyczącej cieku. Jak dotąd żadna dokumentacja nie została przekazana.

Pismo ZDiZ w Gdyni

Do 2018 roku zarówno inwestycje jak roboty konserwacyjne wykonywała Gmina Miasta Gdynia. Problem wezbrań potoku zgłaszany przez mieszkańców do Gminy Gdynia od lat, w szczególności na odcinku dotyczącym ul. Demptowskiej w Gdyni. Na rozpatrywanym terenie potok przebiega w korycie otwartym, przekraczając i dzieląc na dwie części teren posesji prywatnych zabudowanych domami jednorodzinnymi.

W dniu 19.07.2021 r. wpłynęło do RZGW w Gdańsku pismo sygnatura: IRW.632-17.2.2021.APO.3906 z dnia 13.07.2021 r. z Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni (ZDiZ w Gdyni) w sprawie prośby o interwencję RZGW w Gdańsku dotyczącej wyeliminowania możliwych skutków niekontrolowanego spływu wód opadowych z terenów Obwodnicy Trójmiejskiej (trasa S6) i lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. W piśmie tym ZDiZ w Gdyni podkreśla, iż zbiornik zlokalizowany przy ul. Sakowicza nie pełni funkcji retencyjnej jest jedynie piaskownikiem.

Powyższa informacja dotycząca zbiornika jest niezgodna z opisem zadania realizowanego przez Gminę Miasto Gdynia pn.: „Budowa ulic: Zwierzynieckiej, Bobrowej, Wilczej i Demptowskiej oraz odcinka ulicy Sakowicza w Gdyni wraz z budową infrastruktury technicznej”. W opisie przedmiotu zamówienia oraz w załączonym projekcie budowlanym znajduje się następujący opis: „zbiornik retencyjny wraz z mnichem żelbetowym i zastawką piętrzącą wodę na wylocie zbiornika na wysokości 1,2 m”.