Kajakarze, płetwonurkowie i spacerowicze sprzątali w niedzielę rzekę Słupię. Byli wśród nich pracownicy Wód Polskich. Sprzątanie rzeki w jej ujściowym odcinką odbywało się w ramach akcji pt. Ekospływ rzeką Słupią.

W tegorocznym EkoSpływie rzeką Słupią wzięło udział kilkunastu pracowników Wód Polskich aż z pięciu jednostek organizacyjnych.
KZGW reprezentował Departament Zarządzania Środowiskiem Wodnym, którego pracownicy przygotowują projekty programu ochrony wód morskich i jego aktualizacji, współpracując z różnymi instytucjami na rzecz ochrony Bałtyku.
Swoje siły połączyły też RZGW w Szczecinie i RZGW w Gdańsku, które administrują wodami kontaktującymi się wprost z Bałtykiem, w tym ujściowymi odcinkami naszych największych rzek: Odry i Wisły.
Byli z nimi pracownicy Zarzadów Zlewni w Gdańsku i Koszalinie oraz Nadzorów Wodnych ze Sławna i Słupska.

Pracownicy Wód Polskich z innymi uczestnikami oczyścili 8-kilometrowy odcinek rzeki Słupi oraz edukowali uczestników o znaczeniu ochrony Bałtyku i wód śródlądowych w ramach projektu "Chroń morze!".Pracownicy Wód Polskich przygotowali dla dzieci i dorosłych konkursy, quizy i materiały edukacyjne, przekazując wiedzę o tym, co zrobić, aby jakość wód w naszych rzekach, jeziorach i Bałtyku, z roku na rok poprawiała się. Kolorowanki przedstawiające zwierzęta Bałtyku i miejsca do kolorowania na stoisku pozwoliły w prosty sposób edukować już najmłodsze dzieci. Na starszych dzieci i dorosłych czekały w kole fortuny upominki do wygrania oraz materiały informacyjno-edukacyjne o projekcie "Chroń morze!". Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem, co pokazuje, że promowanie postaw proekologicznych jest ważne i możliwe nie tylko w szkole, czy w pracy, ale też podczas wydarzeń plenerowych, budujących postawy obywatelskie.

- Musimy pamiętać, że za 48 proc.odpadów trafiających do morza odpowiedzialne są gospodarstwa domowe. Poprawa czystości Bałtyku zależy od tego, co zrobimy na lądzie., czyli w każdym domu, przedsiębiorstwie, instytucji i gospodarstwie rolnym – mówił Przemysław Gruszecki, Dyrektor Departamentu Zarządzania Środowiskiem Wodnym w Wodach Polskich, na pikniku w Ustce po zakończeniu sprzątania.