Taniec, ruch sceniczny, muzyka na żywo i malarskie impresje, tworzone przy udziale publiczności,  zainaugurowały III edycję programu edukacyjnego Wód Polskich pt. Aktywni Błękitni.

We wtorek, 12 października, spektaklem plastyczno - muzycznym pt. „Rodzaje Błękitu”, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku, uroczyście zainaugurował trzecią edycję programu edukacyjnego AKTYWNI BŁĘKITNI – szkoła przyjazna wodzie.

- Cieszę się, że tak licznie przybyliście, że jesteście wrażliwi na problemy wody. Pamiętajcie , że woda to jest skarb, ale też żywioł – powitał zgromadzonych uczniów Karol Rudomina, zastępca dyrektora ds. organizacyjno – ekonomicznych Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

filharmonia DSC03384

Szczudlarze i tancerki zaprosili uczniów na inauguracyjną, teatralną lekcję o wodzie. Wody Polskie w niekonwencjonalny sposób chcą zachęcić uczniów do refleksji na temat znaczenia wody w naszym życiu. W spektaklu uczestniczyło 150 uczniów ze szkół podstawowych biorących udział w programie oglądając go na żywo w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, pozostali mogli obejrzeć spektakl on-line, ponieważ spektakl był transmitowany w Internecie.

Tancerze i muzycy zachęcali uczniów do wykorzystania wyobraźni - „Wyciągnijcie rękę  i weźcie w dłoń tę piękną paletę. Zamieńcie żółcie i brązy suszy w zieleń i błękit życia. Myślicie że jesteście tylko dziećmi? Cóż to prawda jesteście aż dziećmi, macie otwarte głowy i serca. To wy możecie zatrzymać susze, powodzie  i zniszczenie. Wystarczy tylko wasz zachwyt. Zachwyt artysty nad światem, otwarty umysł i porzucenie egoizmu”.

Spektakl można obejrzeć w serwisie Facebook lub Youtube wchodząc na link (uwaga, przez pierwsze cztery minuty wyświetlana jest plansza powitalna): 

https://www.facebook.com/events/723771905687008/?ref=newsfeed, lub 

https://youtu.be/SQXd9IwO6ow

Program AKTYWNI BŁĘKITNI promuje kompleksowe działania na rzecz edukacji wodnej, ochrony  przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy.  Celem programu jest stworzenie sieci szkół, które systematycznie i planowo edukują i promują poprawne nawyki bezpiecznego korzystania z zasobów wodnych i rekreacji wodnej.

Naszymi partnerami w tym projekcie są Pomorska Komenda Policji, Kujawsko -Pomorska Komenda Policji, oraz warmińsko-mazurska Komenda Policji oraz Wojewódzkie Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, Olsztynie i Toruniu. Program jest objęty patronatem Ministra Edukacji i Nauki, Ministra Infrastruktury i Ministra Klimatu i Środowiska oraz Pomorskiego Kuratora Oświaty, Warmińsko-mazurskiego i kujawsko -pomorskiego Kuratora Oświaty.

Zapraszamy dyrektorów i nauczycieli szkół podstawowych do udziału w Programie „AKTYWNI BŁĘKITNI”. Program jest przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych zainteresowanych realizacją edukacji o zrównoważonym rozwoju w gospodarce wodnej, szczególnie ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy oraz bezpiecznego korzystania z zasobów wodnych. Podczas terenowych zajęć edukacyjnych możliwe jest zwiedzanie infrastruktury hydrotechnicznej RZGW w Gdańsku.

Zgłoszenia do Programu prosimy wysyłać mailowo na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nabór do III edycji Aktywnych Błękitnych trwa do 31.10.2021 r.