To były ostatnie zajęcia AKTYWNYCH BŁĘKITNYCH w roku 2021. W ciągu dwóch mijających tygodni spotkaliśmy się z uczniami szkół podstawowych: nr 51 w Gdyni, w Trąbkach Wielkich i nr 7 w Rumi.
Animatorzy rozmawiali z młodzieżą o oszczędzaniu wody, retencji, zagrożeniu suszą i powodzią. Było przy tym sporo zabawy i wszyscy uczestnicy otrzymali edukacyjne upominki od Wód Polskich.
Zaostrzająca się sytuacja epidemiczna przyszłoroczne spotkania w stawia pod znakiem zapytania, jednak działalność edukacyjna Wód Polskich nie zwalnia tempa.
COVID-owe ograniczenia i wynikające z nich trudności uruchomiły w nas oraz w nauczycielach zaangażowanych w program „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie” maksimum kreatywności i elastyczności.
Nauka poprzez zabawę – animacje i warsztaty
W grudniu wspólnie z animatorami odwiedziliśmy wybrane szkoły podstawowe biorące udział w programie. Moc żywiołu wody była tematem zajęć, które miały skłonić uczniów do namysłu nad siłą i znaczeniem wody. Rozmawialiśmy o powodzi i suszy oraz jak oszczędzać wodę, aby wystarczyło jej dla przyszłych pokoleń. Wręczyliśmy upominki, a uczniowie z zaangażowaniem odpowiadali na pytania kręcąc wodnym kołem fortuny.
Wprowadziliśmy nowe elementy edukacji wodnej, w tym zrealizowaliśmy 3 spektakle teatralne transmitowane on-line:
„Nowa Hydrozagadka, czyli dzieci i ryby mają głos” –uczniowie przekonali się, jak ważne jest gospodarowanie wodami, podejmowanie właściwych decyzji, szczególnie w czasie postępujących zmian klimatycznych. Dzięki humorystycznym przerywnikom i komentarzom, spektakl skupił uwagę zarówno dzieci, jak i dorosłych.
„SPRAWA WODY – kto nam ja kradnie” - Gang Betoniarzy betonuje wszystko, na co natrafi. Parki, trawniki, łąki zamienia w betonowe place, osusza rzeki, sadzawki, stawiając kolejne bloki, biurowce. Spektakl zmusza widzów do namysłu nad rolą wody w życiu naszym, roślin i zwierząt.
„Rodzaje Błękitu” – widowisko taneczno- muzyczne.. Taniec, ruch sceniczny, muzyka na żywo i malarskie impresje o wodzie - w ten sposób zachęcaliśmy uczniów do wykorzystania wyobraźni i uzmysłowienia sobie jak ważna jest rola wody w ekosystemie.
Uczniowie wspólnie z bohaterami przedstawień zastanawiali się nad rolą wody w naszym codziennym życiu, pomagali im rozwiązać trudne, wodne wyzwania oraz odpowiadali na pytania co mogą zrobić, aby wody nie zabrakło przyszłym pokoleniom.
Nasze wizyty w szkołach są ograniczone, co wymusiło kolejne niestandardowe inicjatywy. Przygotowaliśmy cykl opowieści o wodzie. Trzy krótkie 5 minutowe audycje radiowe mówiące o żywiole wody, powodzi i suszy oraz zachęcające do racjonalnego gospodarowania wodą i korzystania z rozwiązań, które mogą pomóc ją zaoszczędzić.
Jak widać chęci nam, uczniom i nauczycielom nie brakuje. Mamy jeszcze wiele pomysłów i projektów. Dziękujemy pracownikom Wód Polskich z terenu za włączenie się w działania i dotychczasowe zaangażowanie oraz liczymy na dalsze wspólne inicjatywy.
Aktywni Błękitni to szeroko zakrojony program edukacyjny mający połączyć, szkoły promujące szeroko rozumianą edukację wodną w zakresie dbałości o wodę i znajomości zasad bezpiecznego korzystania z rekreacji wodnej. Wody Polskie wraz z partnerami: policją i strażą pożarną, ratownikami WOPR zachęcają do realizacji edukacji o zrównoważonym rozwoju w gospodarce wodnej, szczególnie ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy.
Zespół Komunikacji Społecznej RZGW w Gdańsku