Wody Polskie monitorują sytuację na rzekach Przymorza, w tym stan wałów, drożność przepustów i koryt cieków oraz prowadzą bieżącą analizę sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej.

Silne wiatry podpiętrzające wody od strony morza, opady o dużym natężeniu oraz roztopy pokrywy lodowej spowodowały przelanie się wody przez wał rzeki Łeby na odcinku około 20 do 30 metrów w okolicach miejscowości Poraj, gmina Wicko na terenie powiatu lęborskiego. Woda wylewa się na tereny rolnicze, nie zagraża gospodarstwom domowym.

UWAGA!

WAŁ NA RZECE ŁEBIE NIE ZOSTAŁ PRZERWANY. NASTĘPUJE "PRZELEW ULGI" PRZEZ KORONĘ WAŁU. WODA GROMADZI SIĘ NA POLDERZE.

Pracownicy Wód Polskich Nadzoru Wodnego w Lęborku w dniach 26 i 27.12. 2023 przeprowadzili wizję lokalną i stale obserwują tereny zagrożone podtopieniami. Współpracując z innymi służbami, w tym: Strażą Pożarną, Centrum Operacyjnym Ochrony Przeciwpowodziowej w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Także pracownicy Nadzoru Wodnego w Redzie prowadzą działania polegające  na bieżącym monitorowaniu stanu rzeki Redy i urzadzeń hydrotechnicznych. W obrębie ujściowego odcinka rzeki Redy (miasto Reda oraz tereny położone w obrębie Moście Błota, w gminie Puck) pracują 2 stacje pomp, które odpompowują nadmiar wód z terenów przyległych do rzeki Redy, odciążając jej koryto i chroniąc przed zagrożeniem powodziowym.

W związku z sytuacją meteorologiczną wzdłuż Wybrzeża Wschodniego prognozowane są wahania i wzrosty poziomów wody do stanów ostrzegawczych, podobnie w zlewniach rzek: Redy, Słupi oraz w Łeby przewidywane są wahania poziomów wody powyżej stanu ostrzegawczego.