Zmodernizowaliśmy Stopień Wodny Przegalina – strategiczny punkt na mapie Żuław Wiślanych, położony na styku Wisły i Martwej Wisły. Odbudowa i unowocześnienie obiektu wpisuje się w systemową poprawę ochrony przeciwpowodziowej mieszkańców Gdańska, usprawnienie pracy lodołamaczy oraz rozwój żeglugi śródlądowej. Dzięki renowacji zabytkowej Śluzy Północnej z XIX wieku, utworzona zostanie również baza turystyczno-edukacyjna stanowiąca ważny element regionalnego dziedzictwa historyczno-kulturowego.

Przebudowany Stopień Wodny Przegalina, po ponad dwóch latach modernizacji, został, 19 sycznia br., po raz pierwszy zaprezentowany publicznie podczas konferencji prasowej.

Przybyli na miejsce dziennikarze mieli okazję zwiedzić odrestaurowaną zabytkową maszynownię śluzy Północnej, która zostanie udostępniona szerokiej publiczności. Ten niezwykły zabytek hydrotechniki może stać się ważnym punktem na turystycznej mapie Gdańska.

Wśród oficjalnych gości wydarzenia znaleźli się: Grzegorz Witkowski – Wiceminister Infrastruktury, Krzysztof Woś – z-ca prezesa Wód Polskich i Andrzej Winiarski – dyrektor RZGW w Gdańsku oraz Aleksander Jankowski, wicewojewoda pomorski .

- Gościmy dziś w nowej bazie dla lodołamaczy, które strzegą bezpieczeństwa przeciwpowodziowego Dolnej Wisły.  Państwo dba o bezpieczeństwo przeciwpowodziowe mieszkańców  – powiedział do zgromadzonych dziennikarzy  min. Grzegorz Witkowski. - Żadna złotówka wydana na te działania, nie jest wydana na darmo. Oprócz przebudowy bazy lodołamaczy, w ramach projektu powstają wrota sztormowe na  Tudze, które ochronią przed cofka i wezbraniami od strony morza. Duże ukłony dla załóg lodołamaczy i pracowników Wód Polskich. Podziękowania kieruję do projektantów inżynierów i wykonawcy prac.

W swoim wystąpieniu Krzysztof Woś podkreślił:

- Stopień Wodny Przegalina, jest bardzo ważnym wielofunkcyjnym,obiekem hydrotechnicznym, zarówno jeżeli chodzi o ochronę przeciwpowodziową jak i poprawę warunków żeglugowych na tym żeglownym odcinku Wisły. Wody Polskie pracują nad odnowieniem floty lodołamaczy, która w ostatnich latach wzbogaciła się o 8 nowych jednostek, z których 4 stacjonują w Przegalinie.  Instytucją nadzorującą realizację projektu jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Przypomnę, że inwestycja była realizowana z Funduszu Spójności w 85 %, a w 15 % z budżetu Państwa.

Andrzej Winiarski zwrócił uwagę na wkład Wód Polskich w odrestaurowanie zabytkowej śluzy:

- Przypomnę najważniejsze kwoty: 130 mln II etap  projektu żuławskiego Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław, w tym 65 mln na ten obiekt: bazę lodołamaczy, śluzę południową oraz remont śluzy północnej jako obiektu zabytkowego. Prace na śluzie północnej były prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków. Obiekt został odrestaurowany w pierwotnej formie z zachowaniem odkrytych elementów wyposażenia. Kończymy II etap, ale już przygotowujemy kolejne plany działań.  Dbamy o przeszłość patrzymy w przyszłość!

Aleksander Jankowski również nawiązał do rewitalizacji historycznego obiektu:

- Jako przedstawiciel Urzędu Wojewódzkiego chcę wyrazić wdzięczność i podziękować Panu Ministrowi, Prezesowi i Dyrektorowi za sprawne przeprowadzenie inwestycji z zachowaniem pamięci o naszym dziedzictwie kulturowym. 

Więcej nt. przebudowy Stopnia Wodnego Przegalina przeczytasz TUTAJ.