Wody Polskie monitorują drożność przepustów i koryt cieków oraz prowadzą bieżący monitoring sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej.

W dniu 18. 02.2022 pracownicy Wód Polskich Nadzoru Wodnego w Kartuzach we współpracy z pracownikami Zespołu Wsparcia Technicznego usunęli przetamowanie z koryta rzeki Strzelniczki w miejscowości Tuchom w gminie Żukowo. 

W korycie rzeki w odległości około 900 m od wypływu rzeki z Jeziora Tuchomskiego utworzyło się przetamowanie z (połamanych przez występujące w ostatnich dniach silne wichury) gałęzi drzew zalegających w korycie rzeki. Przetamowanie spowodowało podpiętrzenie wody w rzece Strzelniczka co z kolei spowolniło w znacznym stopniu odpływ wód z jeziora Tuchomskiego i przyległych do rzeki użytków zielonych. Po usunięciu przetamowania woda w korycie w miejscu przetamowania w dniu jego usunięcia spadła o około 30 – 40 cm.

W dniu 21.02.2022 r. sprawdzono stan wody w korycie rzeki Strzelniczki. Nie stwierdzono żadnych przetamowań na kontrolowanym odcinku. Woda spływa swobodnie. Z uwagi na dużą powierzchnię jeziora odpływ nadmiaru wody z jeziora  będzie następował jeszcze przez kilka kolejnych dni.

Pracownicy Nadzoru Wodnego w Redzie także prowadzą działania polegające na stałym monitorowaniu sytuacji w terenie, usuwaniu lokalnych zatorów, wywrotów drzew, zapewniających swobodny przepływ wód oraz lokalnym zabezpieczeniu skarp przed ewentualnym wylaniem się wód.  Niezbędna w tym zakresie jest współpraca z innymi służbami, w tym: Strażą Pożarną, Centrum Operacyjnym Ochrony Przeciwpowodziowej w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego. W chwili obecnej podwyższony stan wody w korycie rzeki Redy powoduje powstanie lokalnych rozlewisk w obrębie rzeki, m. in. w Wejherowie okolice ul. Ofiar Piaśnicy. Natomiast brak jest zgłoszeń dotyczących podtopień np. gospodarstw domowych. W obrębie ujściowego odcinka rzeki Redy (miasto Reda oraz tereny położone w obrębie Moście Błota, w gminie Puck) pracują 2 stacje pomp, na każdej z nich po 4 zespoły agregatów pompowych, które odpompowują nadmiar wód z terenów przyległych do rzeki Redy, odciążając jej koryto i chroniąc przed zagrożeniem powodziowym.