Rozbudowie zaplecza transportowego Kanału Elbląskiego poświęcony jest list intencyjny podpisany między Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie, a gminą Rychliki.

Dokument podpisany przez Andrzeja Winiarskiego, Dyrektora Regionalnego Zarządu Wód Polskich w Gdańsku i Zbigniewa Lichuszewskiego, Wójta Gminy Rychliki, przewiduje współpracę przy zwiększeniu przepustowości pochylni Jelenie, która docelowo miałaby się stać drugą, obok Buczyńca stacją przesiadkową dla ruchu turystycznego.

- Naszym celem jest m.in. zmniejszenie obciążenia dwóch najbardziej eksploatowanych pochylni w Buczyńcu i Kątach. Realizacja tego przedsięwzięcia pozwoliłaby uchronić Kanał Elbląski, jako unikalny w skali światowej zabytek, przed zbyt szybkim zużyciem. Przy okazji wsparlibyśmy rozwój turystyki w regionie – powiedział po popisaniu listu dyr. Andrzej Winiarski.

Uroczyste podpisanie odbyło się na pochylni Kanału Elbląskiego Buczyniec. W uroczystości podpisania uczestniczyli:

  • Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury;
  • Przemysław Daca, prezes Wód Polskich;
  • Zbigniew Babalski, poseł na Sejm,
  • Artur Chojecki wojewoda warmińsko-mazurski
  • Gustaw Marek Brzezin marszałek województwa warmińsko mazurskiego.
  • Zbigniew Lichuszewski, wójt gminy Rychliki;

- Wody Polskie wykonując prawa właścicielskie w stosunku do wód, będących własnością Skarbu Państwa, odpowiadają nie tylko za bezpieczeństwo przeciwpowodziowe, ale także dbają o to, abyśmy mogli korzystać z takich miejsc jak kanał elbląski, czy jeziora mazurskie. Realizując kolejne inwestycje na kanale i modernizując go Wody Polskie umożliwiają korzystanie z tej jedynej na świecie atrakcji. Kanał Elbląski jest kołem zamachowym tego regionu jeśli chodzi o turystykę. – powiedział minister Witkowski podczas wystąpienia.

W wystąpieniu dla prasy, prezes Wód Polskich powiedział: Woda łączy, Cieszę się, że Wody Polskie coraz szerzej zaczynają rozwijać współpracę  z samorządami. Pochylnie są obiektem historycznym i przez długi czas były nadmiernie eksploatowane. Poprzez inicjatywę Wód Polskich i gminy Rychliki i zagospodarowanie przyległego terenu przy pochylni Rychliki uda się zmniejszyć eksploatacje pochylni. Planowany koszt całej inwestycji to ok. 7 mln. Liczę na owocną współpracę.

Kanał Elbląski to unikatowy zabytek w skali światowej. Zabytek techniki. Pomnik historii. Jednocześnie czynny obiekt żeglugowo- turystyczny. Łączy jezioro Jeziorak z Zalewem Wiślanym. Długość 84,2 km, głębokość tranzytowa ok. 1,5 m. Charakteryzuje go system pochylni transportujących statki na wózkach. Zbudowany został w 1862r. Kanał pozostaje jednym z najważniejszych produktów turystycznych w regionie.

O współpracy z gminą Rychliki pisaliśmy również TUTAJ .

Odznaczony02816a

Podczas uroczystości, srebrnym krzyżem zasługi, został odznaczony zasłużony pracownik Wód Polskich Stanisław Otremba (stoi w środku). Fot. PGW Wody Polskie

Prezes02758a

Przemawia Przemysław Daca, prezes PGW Wody Polskie. Fot. PGW Wody Polskie

Załączniki:
PlikOpisRozmiarUtworzonoOstatnia modyfikacja
Pobierz plik (Kanał elbląski broszura.pdf)Kanał elbląski broszura.pdf 4030 kB2022-05-05 13:182022-05-05 13:18