28 maja Pracownicy Wód Polskich, Nadzoru Wodnego w Słupsku, wraz z wolontariuszami wzięli udział  w akcji sprzątania Słupi organizowanej w ramach projektu  „Operacja Czysta Rzeka”, który polega na zbiórce odpadów z koryt rzek, ich brzegów oraz terenów zielonych i rekreacyjnych. Projekt w całości jest realizowany przez Wolontariuszy, którzy zawiązują sztaby i wspólnie prowadzą akcje sprzątania na terenie swoich gmin, miast i wsi wśród lokalnej społeczności.  Pamiętajmy, że śmieci nie znikają w wodzie. Plastik, który wpada do rzeki i przemieszcza się z nurtem, niekiedy osiada na brzegu lub jej dnie.. Zarówno śmieci stałe, jak substancje rozpuszczające się w wodzie, pozostawiają swój ślad.  Zanieczyszczona woda szkodzi ludziom i przyrodzie. Projekt „Operacja Czysta Rzeka” zwraca uwagę na problem zaśmiecania terenów szczególnie o wysokich walorach przyrodniczych, kulturowych i historycznych. Akcja skierowana jest do szerokiego grona odbiorców: młodzieży szkolnej, turystów, wędkarzy i społeczności lokalnych zamieszkujących okolice rzek.

Czysta Słupia 1a

Pracownicy Wód Polskich przygotowali upominki dla wolontariuszy. Fot. PGW Wody Polskie

Organizatorem akcji Czysta Słupia jest Słupski Ośrodek Kultury. W tym roku, wzorem lat ubiegłych zorganizowane zostały 2 sekcje sprzątające: kajakowa i piesza. To już ostatni czas na przygotowanie rzeki do sezonu kajakowego. Wakacje tuz tuż! Wszystkim marzy się odpoczynek na łonie natury i podziwianie jej piękna. Można to osiągnąć, pozostawiając naturę w takim stanie, w jakim ją zastajemy. Wystarczy – tylko i aż – nie śmiecić!

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. to adres Wód Polskich, pod który możecie przesłać swoje zgłoszenie, jeżeli zastaniecie dzikie wysypisko nad wodą. Pamiętajcie o podaniu dokładnej lokalizacji  - miejscowości, nazwy rzeki bądź zbiornika wodnego.