Przed uczniami ferie, więc w ramach programu AKTYWNI BŁĘKITNI przypominamy jak poprawnie zachowywać się spędzając zimowy czas. Propagowanie zasad bezpiecznego zachowania nad wodą to jedno z zadań realizowanych w ramach programu edukacyjnego Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie „AKTYWNI BŁĘKITNI – szkoła przyjazna wodzie”. W kształtowaniu właściwych postaw w zakresie bezpieczeństwa nad wodą pomocą służą partnerzy programu z Policji, Straży Pożarnej i Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Zima pomimo niskich temperatur, które niejednokrotnie sprawiają, że zaszywamy się w domu może być doskonałym czasem aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Choć czasami brakuje nam energii do wyjścia z domu, nie warto rezygnować z zimowych atrakcji. Jednak aby ten okres dostarczył nam samych pozytywnych wrażeń pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. 

Po pierwsze wybierając się na zimowy spacer warto zapoznać się z aktualną prognozą pogody. Ubieranie się warstwowo, a więc na tzw. „cebulkę” oraz czapka, szalik, rękawice i ciepłe buty to podstawa aby uniknąć wychłodzenia organizmu niejednokrotnie skutkującego chorobą. Zawsze należy mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy. W niebezpiecznej sytuacji pomoże nam lub komuś innemu uratować życie.

Nigdy nie należy wchodzić na zamarzniętą rzekę lub jezioro, a tym bardziej lód w pobliżu ujścia rzeki, pomostu, śluzy lub trzcinowisk. To właśnie takie miejsca są najniebezpieczniejsze.

Jak należy się zachować, gdy widzimy, że tonący potrzebuje pomocy? 

  • Najważniejsze jest zachowanie spokoju i ocena sytuacji.
  • Należy zawiadomić służby ratunkowe - straż pożarną (tel. 998 lub 112) lub pogotowie ratunkowe (tel. 999 lub 112). Tę kolejność powinni zapamiętać wszyscy.
  • Zadbanie o własne bezpieczeństwo aby nie stać się kolejną ofiarą.
  • Pomocy udzielamy nie wchodząc na lód. W oczekiwaniu na przyjazd służb ratunkowych można spróbować podać tonącemu przedmiot, którego może się chwycić. Może być to kij, szalik lub inny dłuższy przedmiot, za pomocą którego poszkodowany będzie mógł wyjść z wody. W wyjątkowych sytuacjach do tonącego najlepiej zbliżyć się czołgając po lodzie jednak wyłącznie na taką odległość, aby możliwe było podanie przedmiotu ratującego.
  • Jeśli uda nam się wyciągnąć tonącego na brzeg należy zdjąć mokrą odzież poszkodowanego i okryć go czymś ciepłym np. płaszczem lub kurtką. Do czasu przyjazdu służb ratowniczych, jeśli to możliwe, należy przejść do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła. Niebezpieczeństwo pogorszenia stanu poszkodowanego istnieje nawet po wyjściu z wody, dlatego należy sprawdzać jego stan, a w razie konieczności podejmować odpowiednie działania.

wchodzenie na lód jest niebezpieczne

Niebezpieczne sytuacje w okresie zimowym zdarzają się nie tylko w obrębie zbiorników wodnych, ale także podczas uprawiania sportów zimowych. Niezależnie od aktywności, którą wybierzemy także i w tych sytuacjach powinniśmy kierować się zdrowym rozsądkiem i zasadami bezpieczeństwa.

 „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie” to szeroko zakrojony program edukacyjny, skupiający szkoły promujące edukację wodną w zakresie dbałości o wodę i znajomości zasad  bezpiecznego korzystania z rekreacji wodnej oraz służby odpowiedzialne za zrównoważone gospodarowanie zasobami wodnymi, ochronę środowiska wodnego oraz bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą. Wody Polskie wraz z partnerami zachęcają do realizacji edukacji o zrównoważonym rozwoju w gospodarce wodnej, szczególnie ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy. Promujemy poprawne nawyki dotyczące korzystania z zasobów wodnych, aby wspólnie, od najmłodszych lat, chronić nasze zasoby oraz nasze życie i zdrowie – edukując, jak bezpiecznie zachować się nad wodą.

Życzymy udanego bezpiecznego odpoczynku podczas ferii!