Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Stanisław Otremba, podpisał umowę z Morską Stocznią Remontową Gryfia SA na budowę czterech lodołamaczy. 

Zawarcie tej umowy kończy proces wyłonienia wykonawcy, zapoczątkowany podpisaniem w lutym br. umowy o dofinansowanie przez Unię Europejską projektu „Budowa lodołamaczy dla RZGW w Gdańsku”.  

Stocznia Gryfia w ramach umowy zbuduje cztery jednostki przeznaczone do pracy na Dolnej Wiśle. Będą to trzy lodołamacze liniowe i jeden czołowy.  Statki zostaną zbudowane w formule „zaprojektuj i zbuduj”.

 

Wykonawca zobowiązany jest do:

- zaprojektowania, wybudowania i wyposażenia, jako jednostek prototypowych, jednego lodołamacza czołowego i jednego lodołamacza liniowego;

- po próbach jednostek prototypowych w sezonie zimowym, zaktualizowania dokumentacji projektowej;

- wybudowania i wyposażenia dwóch kolejnych lodołamaczy liniowych – jako jednostek seryjnych;

- zabezpieczenia niezbędnej infrastruktury dla obsługi lodołamaczy celem sprawnego prowadzenia akcji lodołamania.

Wartość umowy to 70 mln. zł, w czym dofinansowanie Unii Europejskiej wynosi 85 proc. Termin ukończenia prac – listopad 2021 r.

Umowę podpisano w piątek, 29 września 2017r., w siedzibie RZGW w Gdańsku. Stocznię Gryfia reprezentowali członkowie zarządu Mariusz Ronewicz i Jarosław Borek.

                  

*            *           *

Projekt pn. „Budowa lodołamaczy dla RZGW w Gdańsku” dofinansowany jest, w wysokości 85 proc., z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIŚ), Priorytet II „Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu”, Działanie 2.1 „Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska”.

*            *           *

Lodołamacze pełnia kluczową rolę w zabezpieczeniu przeciwpowodziowym Regionu Dolnej Wisły. Zapobiegają zimą, a szczególnie wczesną wiosną, powstawaniu zatorów lodowych, które są przyczyną najgroźniejszej formy powodzi – powodzi zatorowej.