W Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia S.A., w Szczecinie, rozpoczęto proces cięcia blach, z których powstaną nowe lodołamacze przeznaczone do pracy na Dolnej Wiśle.
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku jest zamawiającym nowe jednostki. Lodołamacze powstają w ramach dofinansowanego przez Unię Europejska projektu pn. „Budowa lodołamaczy dla RZGW w Gdańsku”.
Rozpoczęcie cięcia blach oznacza, że po etapach: projektowania, tworzenia dokumentacji technicznej i badań modelowych, oficjalnie przystąpiono do procesu produkcyjnego budowy nowych lodołamaczy. Pierwsze zostaną przygotowane blachy, z których powstanie kadłub lodołamacza czołowego.
Budowa lodołamaczy jest podzielona na tzw. działania, które można opisać w skrócie następująco:
Działanie 1 - Zaprojektowanie, wybudowanie i wyposażenie: jednego lodołamacza czołowego i jednego lodołamacza liniowego – jako jednostek prototypowych.
Działanie 2 - Zaktualizowanie dokumentacji projektowej na podstawie wyników prób rzeczywistych jednostek prototypowych w sezonie zimowym. Wybudowanie i wyposażenie dwóch kolejnych lodołamaczy liniowych – jako jednostek seryjnych.
Działanie 3 - Zabezpieczenie niezbędnej infrastruktury towarzyszącej dla obsługi lodołamaczy celem sprawnego prowadzenia akcji lodołamania.
Budżet projektu: 74 mln. zł.
Projekt „Budowa lodołamaczy dla RZGW w Gdańsku” dofinansowany jest, w wysokości 85 proc., z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIŚ), Priorytet II „Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu”, Działanie 2.1 „Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska”.