sprzątanie Brdy

Jak powiedzieli uczestnicy akcji sprzątania Brdy: To co z niej wyłowiono przeraża i daje wiele do myślenia, ale także dalszego działania... Kilkunastu ochotników: nurków, strażaków oraz pracowników Wód Polskich, w sobotę, 14 września, przeprowadziło akcję sprzątania rzeki w Rytlu.  

Ilość odpadów była tak duża, że łódź Wód Polskich musiała kilkukrotnie nawracać aby wszystkie odebrać od nurków, którzy ręcznie wyciągali je z dna rzeki.

W sprzątaniu wzięli udział pracownicy Nadzoru Wodnego Mylof i Zarządu Zlewni w Chojnicach: Daniel Wiecki, Mirosław Jażdżewski oraz Karol Mayer. Jednocześnie kształci się nowe pokolenie dbające o czystość polskich wód. W tej akcji  czynnie uczestniczył  syn naszego pracownika Olaf Wiecki.

A trzeci weekend września pracownicy Nadzoru Wodnego w Redzie wraz z przedstawicielami Polskiego Związku Wędkarskiego oraz wolontariuszami spędzili na sprzątaniu śmieci wokół rzeki Redy. Akcję sprzątania śmieci prowadzono zarówno wzdłuż brzegów jak i bezpośrednio z wody.  Zebrano duże ilości śmieci w postaci m.in. butelek, worków foliowych, dywanów, materacy, elementów sprzętu AGD czy też toksycznych puszek po farbach i lakierach.

DSCF4856a

Reda już wolna od śmieci! Fot. PGW Wody Polskie

DSCF4869a

Co roku rzeka Reda zapełnia śmieciami dziesiątki takich worków.

IMG 20190914 WA0037a

Śmieci z dna Brdy.

IMG 20190914 WA0089a

Odpady po zgromadzeniu na brzegu Brdy trafiły do utylizacji. Fot. PGW Wody Polskie