Pierwsze spotkanie z uczniami w ramach edukacyjnego programu Wód Polskich, pn. Aktywni Błękitni, w województwie kujawsko-pomorskim, odbyło się w zabytkowej przepompowni w Kończycach.
AKTYWNI BŁEKITNI to program edukacyjny skierowany do uczniów szkół podstawowych, a wdrażany przez Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Pierwsza tzw. „terenowa lekcja” w województwie kujawsko-pomorskim odbyła się 17 października w zabytkowej Pompowni Kończyce, która stanowi swoiste muzeum techniki. Pompownia z 1910 roku, jest jednym z niewielu zachowanych w Polsce zabytkowych obiektów hydrotechniki tego typu. Sygnał dzwonkiem do rozpoczęcia terenowej lekcji dał Zastępca Dyrektora ds. Organizacyjno – Ekonomicznych RZGW w Gdańsku Karol Rudomina. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z zasadami pracy pompowni (zabytkowej i aktualnie funkcjonującej), a po zwiedzaniu z zaangażowaniem włączyli się w zabawę z wodnym kołem fortuny.
Program Aktywni Błękitni- szkoła przyjazna wodzie jest objęty patronatem Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Celem programu jest stworzenie sieci szkół „przyjaznych wodzie, które we współpracy z rodzicami, nauczycielami i uczniami oraz społecznością lokalną systematycznie i planowo działają na rzecz edukacji o zrównoważonym rozwoju w gospodarce wodnej, ochrony środowiska, ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy.
Gośćmi specjalnymi uroczystości byli partnerzy programu: Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej w Bydgoszczy podinspektor Małgorzata Brola, przedstawiciel Kujawsko- Pomorskiego Kuratorium Oświaty oraz Burmistrz gminy Nowe, w której zlokalizowana jest pompownia Kończyce Czesław Woliński i Zastępca Burmistrza Zbigniew Lorkowski.

koło fortuny DSC01485

Po zwiedzaniu każdy z zaangażowaniem włączył się w zabawę
z kołem fortuny. Fot. PGW Wody Polskie

powitanie dzieci DSC01472

Sygnał do rozpoczęcia zajęć dał,
Zastępca Dyrektora ds. Organizacyjno – Ekonomicznych RZGW w Gdańsku, Karol Rudomina.
Fot. PGW Wody Polskie