Przy pochylni w Buczyńcu stanęła letnia redakcja Radia Gdańsk. Kanał Elbląski i Izba Historii Kanału Elbląskiego  stały się bohaterami audycji pt. "Muzyczne Lato z Radiem Gdańsk". W eter popłynęły, miksowane z wakacyjną muzyką, informacje o tym unikatowym obiekcie hydrotechnicznym administrowanym przez Wody Polskie. 

Przez półtorej godziny pracownicy Wód Polskich opowiadali słuchaczom o Kanale Elbląskim, jego historii i współczesnych atrakcjach. Tego dnia dla odwiedzających Kanał przygotowane było też stoisko promocyjne Wód Polskich z konkursem "Koło Fortuny" oraz materiałami edukacyjnymi i promocyjnymi. Konkurs cieszył się zainteresowaniem szczególnie dzieci.

DSC02207aFot. PGW Wody Polskie

W imieniu Wód Polskich słuchaczy Radia Gdańsk przywitał Karol Rudomina, z-ca ds. organizacyjno - ekonomicznych dyrektora Regionalnego Zarządu Wód Polskich w Gdańsku.

- Jesteśmy na kanale Elbląskim, w Buczyńcu, wszystkie pięć pochylni mają w sobie coś ciekawego, ale pochylnia Buczyniec jest najbardziej interesująca. Mamy tu m.in. Izbę Historii Kanału Elbląskiego. Dlatego polecam wszystkim rejs z Elbląga, przez wszystkie pochylnie z finiszem w Buczyńcu. Dla Wód Polskich Kanał to zabytek, który trzeba nie tylko utrzymać, ale też wykorzystać dla celów turystycznych. Bo turystyka wodna jest dla nas bardzo ważna. Muszę przyznać, że choć koszty tego nie są małe, uważamy, że są to dobrze wydane pieniądze - powiedział dyr. Karol Rudomina w rozmowie na antenie.

Następnie przed mikrofonami wystąpili: Józef Rożyński, kierownik obiektu hydrotechnicznego Pochylnie Kanału Elbląskiego i Sławomir Dylewski, ekspert ds. programowych Izby Historii Kanału Elbląskiego. Dzięki ich wiedzy fachowej słuchacze Radia Gdańsk otrzymali fascynujący wykład o historii obiektu oraz o ludziach, którzy związali swoje życie zawodowe z Kanałem Elbląskim.

Całych wypowiedzi można posłuchać TUTAJ.

DSC02217a

Józef Rożyński w rozmowie z dziennikarką Radia Gdańsk. Fot. PGW Wody Polskie


DSC02232a

Przed mikrofonem Sławomir Dylewski. Fot. PGW Wody Polskie

Kanał Elbląski obchodzi właśnie 160 rocznice uruchomienia. Zbudowany początkowo do transportu drewna i płodów rolnych szybko zaczął być wykorzystywany do żeglugi rekreacyjnej. Liczy 115,5 km długości, łączy jezioro Jeziorak z Zalewem Wiślanym. Pochylnie Kanału na specjalnych wózkach windują jednostki pływające, na dystansie 9,5 km, na wysokość 100 m. Jest to jedyny na świecie, działający, tego typu system transportu statków, tzw. "suchym grzbietem". Kanał jest zabytkiem techniki, ma tytuł Pomnika Historii nadany przez Prezydenta RP.

DSC02236a

 Fot. PGW Wody Polskie