W sobotę, 22 sierpnia br., w Izbie Historii Kanału Elbląskiego w Buczyńcu została otwarta nowa wystawa czasowa. Otwarciu ekspozycji pt. „Osadnictwo w Delcie Wisły na Przestrzeni Dziejów” towarzyszył wykład historyka, dr. Wiesława Skrobota na temat powiązań między ukształtowaniem hydrograficznym terenu a historycznym osadnictwem. Wystawa została wypożyczona z Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku i będzie eksponowana do końca października.

Działalność Izby Historii Kanału Elbląskiego jest częścią realizacji edukacyjnej misji Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Izba prezentuje wystawę stałą, przybliżającą zasadę działania Kanału Elbląskiego oraz jego historię od czasów podjęcia decyzji o budowie do współczesności. Znajduje się tam też sala kinowa, w której można obejrzeć film dokumentalny poświęcony Kanałowi Elbląskiemu oraz kącik zabaw dla dzieci. Wystawie stałej towarzyszą wystawy czasowe.

Izba Historii Kanału Elbląskiego znajduje się przy pochylni Kanału Elbląskiego w Buczyńcu.

Osadnictwo Buczyniec DSC02305

Ze względu na wymogi sanitarne i panująca wysoką temperaturę powietrza wykład odbył się świeżym powietrzu. Fot PGW Wody Polskie

osadnictwo Buczyniec DSC02307

Dr Wiesław Skrobot. Fot. PGW Wody Polskie