Po silnych wiatrach, jakie występowały w ubiegłym tygodniu, dotarły do Regionalnego Zarządu Wód Polskich w Gdańsku sygnały dot. powalonych drzew i innych przeszkód w korytach (np. przeniesionych przez wiatr odpadach budowlanych). Wszystkie sygnały zostały sprawdzone przez pracowników Nadzorów Wodnych.

Powalone drzewa potwierdzono przy wale przeciwpowodziowym Motławy w Gdańsku, sytuacja nie wymagała pilnej interwencji. Drzewa upadły przy drodze usytuowanej na prawym wale przeciwpowodziowym rzeki Motławy. Droga przez wał pozostała przejezdna, wał nie został uszkodzony. Uporządkowanie terenu zostanie przekazane odpowiedzialnym służbom.

Poważniejsza sytuacja panowała na rzece Struga Kich w Tucholi. W korycie zalegało drzewo, które blokowało przepływ wody. We wtorek, 20 października br., służby terenowe Wód Polskich z nadzoru wodnego w Tucholi i Zarządu Zlewni w Chojnicach uporządkowały koryto. Usunięto zalegające w korycie gałęzie.

Towarzyszące wiatrom opady spowodowały niebezpieczne wezbranie wody na Strudze Silno we wsi Silno. O problemie poinformował Wody Polskie sołtys Silna. Okazało się, że powstał tam zator spowodowany działalnością zwierząt. Struga została udrożniona przez pracowników Nadzoru Wodnego w Tucholi. Wody Polskie posiadały wszelkie zezwolenia środowiskowe na te działania.

Silno 20201019 105844

Zator na Strudze Silno. Fot. PGW Wody Polskie