Czas nauki zdalnej to idealny moment na dotarcie do młodych odbiorców w nowoczesny, angażujący i niekonwencjonalny sposób. Przekonali się o tym  uczniowie ze szkół podstawowych z całej Polski, którzy 15.12.2020 uczestniczyli w interaktywnym spektaklu pt. „Nowa Hydrozagadka, czyli dzieci i ryby mają głos” zrealizowanym w ramach programu edukacyjnego Wód Polskich „Aktywni Błękitni – Szkoła przyjazna wodzie”. Uczniowie wspólnie z bohaterami przedstawienia zastanawiali się nad rolą wody w naszym codziennym życiu i pomagali im rozwiązać trudne, wodne wyzwania.

Edukacja wodna przybliża i wyjaśnia obszary gospodarki wodnej i zarządzania wodami w sposób gwarantujący ich optymalną jakość i ilość dla przyszłych pokoleń. To kluczowe wyzwanie Wód Polskich i każdego z nas. Dzisiejsza interaktywna premiera spektaklu była niekonwencjonalną formą dotarcia do uczniów szkół podstawowych i przekazania wiedzy o gospodarce wodnej. Występ aktorów Teatru Znak oglądali nauczyciele i uczniowie z kilkudziesięciu szkół biorących udział w programie edukacyjnym  Wód Polskich „Aktywni Błękitni oraz zainteresowani premierą widzowie. Spektakl online obejrzało ponad 2000 widzów, a na czacie pojawiło się ponad 1300 różnych komentarzy.

Pozytywny odbiór  przedstawienia online pt. „Nowa Hydrozagadka, czyli dzieci i ryby mają głos” to dowód na to, że czas zdalnego nauczania można wykorzystać na działania interaktywne, docierając tym samym do szerokiej grupy odbiorców.  Spektakl można obejrzeć na kanale FB Aktywnych Błękitnych. Uwaga! Pierwsze 5 minut to planasza powitalna.

 

 https://www.facebook.com/113510357223585/videos/224983985808892

Widowisko składało się z dwóch części. Najpierw uczniowie poznali historię głównych bohaterów - Janka i Majki, którzy swoją postawą próbowali wpłynąć na decyzje rodziców, poszukujących miejsca do budowy nowego domu. Czarny charakter spektaklu – Pani Jola – która zajmowała się sprzedażą gruntów oraz aranżowaniem terenów, starała się przekonać małżeństwo do kupna malowniczej działki w pobliżu rzeki. Dzięki interakcji z bohaterami spektaklu uczniowie zadawali pytania i sugerowali rozwiązania, biorąc udział w przedstawieniu nie tylko jako widzowie i obserwatorzy, ale odbiorcy wpływający na przebieg spektaklu i oceniający postępowanie poszczególnych aktorów na scenie.

Na interaktywnym czacie padło wiele ciekawych odpowiedzi, które poprowadziły naszych bohaterów do szczęśliwego zakończenia. Słuchając różnych argumentów płynących z ust aktorów teatru uczniowie przekonali się, jak ważne jest gospodarowanie wodami w naszym otoczeniu podejmowanie właściwych decyzji, szczególnie w czasie postępujących zmian klimatycznych. Dzięki humorystycznym przerywnikom i komentarzom,  spektakl skupił uwagę zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Wydarzenie zakończył quiz, dzięki któremu uczniowie sprawdzili swoją wiedzę na poruszane tematy o tym, jak przeciwdziałać skutkom suszy i powodzi oraz dbać o retencję wód, która jest odpowiedzią na postępujące zmiany klimatyczne. Gromadzenie deszczówki i umożliwianie wsiąkania wody w glebę – to zadanie dla każdego z nas. W skali makro retencji sprzyja m.in. budowa zbiorników wodnych i urządzeń, które opóźnią odpływ wód rzekami do Bałtyku oraz… odtwarzanie mokradeł. Działania na rzecz retencji wód to nasza odpowiedź dla klimatu! Uczniowie po raz kolejny udowodnili, że Aktywni Błękitni potrafią zadbać o wodę.

Szkoły, których uczniowie i nauczyciele aktywnie wzięli udział w naszym wydarzeniu otrzymają od Wód Polskich i Aktywnych Błękitnych praktyczne zestawy upominków, które będą przypominać o tym, jak ważna jest woda i zarządzanie jej zasobami tak, aby nie zabrakło dobrej jakości wód dla przyszłych pokoleń.

W tegorocznej edycji programu „Aktywni Błękitni” biorą udział szkoły podstawowe z obszaru działania czterech regionów wodnych: RZGW Gdańsku,  w Białymstoku, Bydgoszczy i Gliwicach. Zrównoważone gospodarowanie wodami, ochrona przeciwpowodziowa, przeciwsuszowa i bezpieczny wypoczynek nad wodą to główne obszary działania programu. Oprócz zajęć kameralnych na uczniów czekają wizyty studyjne, zwiedzanie obiektów hydrotechnicznych z ekspertami Wód Polskich, prelekcje w szkołach z udziałem partnerów, m.in. Policji, Straży Pożarnej i WOPR. Udział w programie daje możliwość przeprowadzenia lekcji w terenie, podczas których uczniowie mają niezwykłą okazję odwiedzić obiekty hydrotechniczne Wód Polskich i poznać zasady ich funkcjonowania na rzecz przeciwdziałania skutkom suszy i powodzi. Każda szkoła po ukończeniu programu otrzyma certyfikat "Szkoła przyjazna wodzie".

Nabór do programu „Aktywni Błękitni – Szkoła przyjazna wodzie” trwa. Formularze zgłoszeniowe dostępne są na naszej  regionalnej stronie internetowej www.gdansk.wody.gov.pl w zakładce Nasze działania, Aktywni Błekitni. oraz na stronach internetowych pozostałych regionów wdrażających program. 

Zespół Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej

PGW Wody Polskie, RZGW w Gdańsku