W Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Gdańsku podpisana została umowa na rozbudowę systemu pozyskiwania danych o zagrożeniu powodziowym, popularnie zwanego monitoringiem przeciwpowodziowym.
W ramach tej umowy wykonawca, przedsiębiorstwo APISystems Sp. z o.o., przygotuje dokumentację projektową i rozbuduje system monitoringu wizyjnego rzeki Wisły o nowe punkty monitoringu, a także rozbuduje i zintegruje systemy telemetryczne pozostające w dyspozycji Wód Polskich, służące do monitorowania rzek, kanałów i polderów na Żuławach oraz rzece Wiśle. Powstanie też system teleinformatyczny pozwalający pozyskiwać i udostępniać informacje o zagrożeniu powodziowym.
Rozbudowa będzie polegać na lepszym wyposażeniu istniejących punktów pomiarowych i założeniu nowych punktów monitoringu wizyjnego, wyposażonych w kamery. Nowe punkty monitoringu będą zlokalizowane w miejscowościach: Pasłęk (rzeka Wąska), Nowakowo (rzeka Elbląg), Mątowy Małe (Wisła) i Nowe (Wisła).
W imieniu Wód Polskich umowę podpisała Aleksandra Bodnar, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
- Bardzo mnie cieszy, że system monitoringu przeciwpowodziowego otrzyma nowe możliwości. Pozyskiwanie jak najszybciej i jak najwięcej danych o sytuacji na rzekach i zbiornikach wodnych jest niezbędne do skutecznego zarządzania zagrożeniem powodziowym – powiedziałam dyr. Aleksandra Bodnar po podpisaniu umowy.
Wartość podpisanej umowy to 2,3 mln. zł.
Umowa jest realizowana w ramach projektu „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław – Etap II – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku”, który jest współfinansowany z Unii Europejskiej ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Dyr. Aleksandra Bodnar (z prawej) i przedstawiciele APISystems Sp. z o.o. po podpisaniu umowy. Fot. PGW Wody Polskie