W Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie został ogłoszony stan gotowości, w związku z pogotowiem przeciwpowodziowym. Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej Wód Polskich w Gdańsku pełni stały dyżur.

Codziennie w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Gdańsku zbiera się Zespół Kryzysowy, który na bieżąco ocenia sytuację w terenie.

Informacja z dnia 10.03.2021 

Na obszarze administrowanym przez RZGW w Gdańsku nie zostały wydane ostrzeżenia hydrologiczne i meteorologiczne mogące mieć wpływ na wystąpienie zagrożenia powodziowego. Nie obserwuje się przekroczenia stanów ostrzegawczych| i alarmowych.  Do odwołania obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe na obszarze powiatu tczewskiego od 5 marca 2021 godz. 14.00.

Informacja z dnia 8.03.2021 

W ujściowym odcinku Wisły w ciągu ostatnich 6 godzin na czterech z pięciu stacji zarejestrowano spadki poziomów powyżej stanów ostrzegawczych. Na stacji Gdańsk - Ujście Wisły rejestrowano niewielkie wzrosty poziomów wody powyżej stanu wysokiego. W ciągu najbliższych godzin prognozuje się dalsze stopniowe spadki poziomów wody w ujściowym odcinku Wisły za wyjątkiem stacji Gdańsk - Ujście Wisły. Na tej staci przewidujemy początkowo dalsze wzrosty, stabilizację, a w kolejnych godzinach spadki stanów wody. Prognozowana sytuacja hydrometeorologiczna na Zatoce Gdańskiej (napełnienie Bałtyku w dniu 08.03.2020 - 518 cm i przewidywany wiatr z sektora północnocnego) nie spowoduje znaczących utrudnień w odpływie wody z Wisły do morza

Informacja z dnia 7.03.2021

W związku z ostrzeżeniem hydrologicznym drugiego stopnia na Dolnej Wiśle oraz pogotowiem przeciwpowodziowym dla powiatu tczewskiego, Centrum Operacyjne pracuje w trybie alarmowym. Pracownicy Wód Polskich oraz strażnicy wałowi monitorują sytuację w terenie. Na chwilę obecną nie przewiduje się zagrożenia powodziowego. Na Zalewie Wiślanym, wzdłuż Wybrzeża oraz na Żuławach prognozowane są wzrosty poziomów wody w strefie stanów średnich, lokalnie do strefy stanów wysokich. Na dolnym odcinku Wisły prognozowane są spadki poziomów wody w strefie stanów wysokich oraz powyżej stanów ostrzegawczych. W ujściowym odcinku Wisły prognozowane są dalsze wahania poziomów wody głównie powyżej stanów ostrzegawczych. Na rzekach Przymorza, rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego oraz w zlewni dolnej Wisły poziomy wody będą układały się w strefie stanów średnich oraz niskich, lokalnie wysokich.

 

Informacja z 5.03.2021 r. 

W związku z przekroczeniem stanu ostrzegawczego na rzece Wisle, dniu 5.03.2021r. od godziny 14.00, na terenie powiatu tczewskiego ogłoszono stan pogotowia przeciwpowodziowego. Sytuacja jest monitorowana na bieżąco przez pracowników Wód Polskich Wody Polskie na bieżąco patrolują w terenie miejsca newralgiczne z punktu widzenia ochrony przeciwpowodziowej. Cały czas podtrzymywane są kontakty z Centrami Zarządzania Kryzysowego w gminach i powiatach. Centrum Ochrony Przeciwpowodziowej Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku pracuje w trybie alarmowym. 

W dniu 04.03.2021 r. kierownik Nadzoru Wodnego w Słupsku spotkał się i przeprowadził rozmowę z przedstawicielami zarządzania kryzysowego w gminie: Ustka- Paulina Przybyszewska, Miasto Ustka – Krzysztof Grzywa. Tematem spotkań było omówienie bieżącej sytuacji hydrologicznej oraz zasady współpracy w przypadku wystąpienia zagrożenia powodziowego.

Nazdór Wodny w Pruszczu Gdańskim poinformował, że lokalnie występują płaty śniegu Nie obserwuje się gwałtownego spływu wód. Na polach, przy rzece Bielawie w dolnym odcinku, na Żuławach i rzece Stynie występują lokalne oczka wodne. Na rzece Struga (Rów) Młyński w Tczewie wystąpiły podtopienia pól z topniejącego śniegu.

Nadzór Wodny Świecie informuje, że od dnia 25.02.2021 godz. 18:45 pracuje SP Przechowo, na zmianę pracują: pompa nr 1 o wydajności 0,5m3 /s i pompa nr 2 wydajności 1,0m3 /s, poziom Kanału Głównego Świeckiego utrzymywany jest w przedziale 21,75-21,50m n.p.m. (zgodnie z instrukcja eksploatacji SP), obserwujemy wzrost poziomu Wdy (cofka z rz. Wisły). Brak zagrożeń.

Nadzór Wodny w Bydgoszczy  zawiadamia, że pokrywa śnieżna i lodowa uległa prawie całkowitemu roztopieniu, nie dochodziło do gwałtownych roztopów zagrażających bezpieczeństwu. Służby na bieżąco dokonują lustracji terenowych wałów przeciwpowodziowych pod względem zagrożeń. W czasie prowadzonych lustracji nie zaobserwowano większych zastoisk wody i podtopień użytków rolnych. Wewnątrz polderów sytuacja stabilna.

Informacja z 26.02.2021 r. z godz. 14:00

Sytuacja hydrologiczna w regionie Dolnej Wisły jest stabilna.

RZEKA REDA PRZY JAZIE W MIEŚCIE REDA

Patrol Wód Polskich przy jazie na rzece Reda w Redzie.

Na obszarze administrowanym przez RZGW w Gdańsku na rzekach przeważają stany średnie. Odnotowano tylko jedno przekroczenie stanu ostrzegawczego – na rzece Baudzie w miejscowości Nowe Sadłuki, ale bez zagrożenia podtopieniami.

Wody Polskie na bieżąco patrolują w terenie miejsca newralgiczne z punktu widzenia ochrony przeciwpowodziowej. Cały czas podtrzymywane są kontakty z Centrami Zarządzania Kryzysowego w gminach i powiatach. Do tej pory nie zaobserwowano niepokojących zjawisk hydrologicznych.

Na Żuławach oraz wzdłuż Wisły zostały uruchomione pompownie odprowadzające nadmiar wody z kanałów odwadniających.

Grupy wsparcia technicznego z Zarządów Zlewni usuwają z koryt rzek wszelkie przeszkody mogące być przyczyną tworzenia się zatorów ze spływającego lodu.

Miasto Elbląg rzeka Kumiela usuwanie zatorówjpgUsuwanie zatoru w Kumieli w Elblągu.

Informacja z 25.02.2021 r. z godz. 14:00
Na obszarze administrowanym przez RZGW w Gdańsku nie obserwuje się przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych. Na rzekach przeważają stany średnie.


Kanał B4 Miejscowość Mosty Gmina KosakowoPatrol Wód Polskich przy Kanale B4 w miejscowości Mosty, w Gminie Kosakowo.

IMGW PIB wydał, w związku z panującymi roztopami, ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia dla obszaru działalności Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Dodatkowo na terenie województwa warmińsko mazurskiego zostało wydane ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia w związku ze spływem wód roztopowych, który może przyczynić się do wzrostu poziomu wody w rzekach do wysokiego.

W związku z tymi ostrzeżeniami Wody Polskie nasiliły patrole w terenie i kontakty z Centrami Zarządzania Kryzysowego w gminach i powiatach. Do tej pory nie zaobserwowano na rzekach przekroczenia stanów ostrzegawczych.

- Z uwagi na spodziewany wzrost poziomu rzek Wisły oraz Osy w zasięgu cofki wiślanej, przeprowadziliśmy przegląd sprawności urządzeń hydrotechnicznych służących odcinaniu obszaru chronionego przez wały od wezbranych wód rzecznych – poinformował nas Robert Dorna, kierownik Nadzoru Wodnego w Grudziądzu. - W trakcie przeglądu sprawdzono funkcjonowanie wszystkich przepustów wałowych we wstecznych wałach przeciwpowodziowych rzeki Osy. Wszystkie przepusty są sprawne.

Na wypadek zagrożenia do dyspozycji Wód Polskich w regionie Dolnej Wisły pozostaje 8 300 worków na piasek, folia i geowłóknina do zabezpieczenia wałów i skarp i mobilne ładowarki piasku. 114 ton piasku gliniastego do napełniania worków jest do dyspozycji natychmiast, kolejne 50 ton można szybko pozyskać od lokalnych służb ratowniczych. Jednostki terenowe Wód Polskich zapewniły wystarczającą liczbę pracowników i sprzętu by móc szybko użyć posiadane materiały.

Na Żuławach Wiślanych, w miejsce stwierdzenia nor bobrów w wałach powodziowych, w trybie pilnym zostali skierowani pracownicy Zespołu Wsparcia Technicznego Zarządu Zlewni w Elblągu w celu zabudowy uszkodzeń siłami własnymi.


Osa Grudziądz SAM 2230Podczas patrolowania rzeki Osy

Informacja z 25 lutego godz. 9.00

Sytuacja hydrologiczna w regionie Dolnej Wisły jest stabilna, stany wód na poziomie średnim. Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej RZGW w Gdańsku nie przewiduje wzrostu stanu wód i zlodowacenia Wisły.
Z uwagi na dodatnie temperatury pokrywa śnieżna i lodowa ulega zanikaniu, nie dochodzi jednak do gwałtownych roztopów zagrażających bezpieczeństwu. Wały przeciwpowodziowe od strony południowej nie są pokryte pokrywą śnieżną, występuje ona jedynie od strony północnej. Na polach lokalnie występuje brak śniegu, jest on widoczny jedynie w miejscach zacienionych.
Strażnicy wałowi na bieżąco patrolują wały i obiekty hydrotechniczne.

jezioro Drużno gmina MarkusyPatrol Wód Polskich nad jeziorem Drużno w gminie Markusy

- Znaleźliśmy nory bobrowe w lewym wale rz. Dzierzgonki w m. Bągart - poinformowali nas strażnicy wałowi, którzy otrzymali polecenie dokonywania przeglądów odcinków wałów i budowli na terenie Nadzoru Wodnego w Elblągu (m.in. Kanał Rycerski, Kanał Juranda, Kanał Modry, rz. Dzierzgonka, Tyna Górna, jez. Koniecwałd) – pilnie pojadą w to miejsce pracownicy Nadzoru Wodnego w Elblągu i jeśli potwierdzi się, że nory stanowią zagrożenie będziemy podejmować czynności zabezpieczające.

Ponadto podczas lustracji terenowej rzeki Tyny Górnej w m. Tropy zlokalizowano sześć nor bobrowych. Na dzień dzisiejszy nie zagrażają bezpieczeństwu, podlegają bieżącej obserwacji ze strony pracowników Nadzoru Wodnego w Elblągu. Wały rzeki Tyny Górnej są umieszczone na liście obiektów do naprawy uszkodzeń w 2021 r.

 
Potok topolka gm ElblągPatrol Wód Polskich na potokiem Topolka, gm. Elbląg.

- Na ciekach Morążek, Antonówka przepływ odbywa się bez utrudnień pod taflą lodu. Tafla topniowo zmniejsza swoją grubość, w kierunku rozlewiska Morąg. Rozlewisko również jest zamarznięte – poinformował w swoim meldunku konserwator budowli i urządzeń wodnych nadzorujący teren gminy Morąg
Tereny gm. Stare Pole i Malbork, w tym Kanał Juranda na terenie miasta Malbork, również są nadzorowane przez strażnika wałowego. Szczególna uwagę zwraca na zalodzenie cieków. Nie stwierdzono żadnych niepokojących zjawisk.

Sytuacja 24 lutego

Sytuacja hydrologiczna jest stabilna, stany wód na poziomie średnim, Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej RZGW w Gdańsku nie przewiduje wzrostu stanu wód i zlodowacenia Wisły.

Służby techniczne Zarządu Zlewni w Chojnicach usunęły zator na rzece Flis, dopływie Brdy. Codziennie prowadzą patrole na podległym terenie.

rzeka wda i kanał górki a

Podczas patrolu Wód Polskich nad rzeką Wdą i kanałem Górki. Fot. PGW Wody Polskie

Kierownicy Nadzorów Wodnych podległych Zarządowi Zlewni w Gdańsku wyjeżdżają w teren codziennie patrolując miejsca newralgiczne z punktu widzenia ochrony przeciwpowodziowej. Stacje pomp działają w ograniczonym zakresie, nie ma potrzeby odpompowywania nadmiaru wód z polderów. Tylko na rzece Słupi zaobserwowano wzrost poziomu wody w związku ze rzutem wody z elektrowni Krzynia. Zrzut jest kontrolowany i nie wywiera wpływu na sytuację powodziową.

Kanał Elbląski gm Elbląg

Patrol Wód Polskich nad Kanałem Elbląskim w gminie Elbląg. Fot. PGW Wody Polskie

Na terenie Żuław Wiślanych sytuacja jest stabilna, stany rzek średnie. Usunięty został zator na rzece Elszce w gminach Stegna i Pasłęk. W Zarządzie Zlewni w Elblągu do działań przeciwpowodziowych na terenie Żuław oddelegowanych zostało 13 osób podzielonych na 3 brygady robocze. Zarząd Zlewni w Elblągu na bieżąco utrzymuje kontakt z Zespołami Zarządzania Kryzysowego w Pasłęku, Malborku, Elblągu i Nowym Dworze Gdańskim.

usuwanie zatoru na rzece Elszka

Usuwanie zatoru na rzece Elszka. Fot. PGW Wody Polskie

Sytuacja 23 lutego

Służby techniczne Nadzoru Wodnego w Elblągu dokonały 21 lutego lustracji terenowej w zakresie urządzeń wodnych w rejonie basenu j. Drużno i Zalewu Wiślanego oraz budowli hydrotechnicznych na rz. Wąskiej. Strażnicy wałowi otrzymali polecenie dokonywania lustracji i przeglądów odcinków wałów i budowli na terenie NW Elbląg. W składanych cyklicznie meldunkach nie wykazano zagrożeń.
Pracownicy Nadzoru Wodnego w Nowym Dworze Gdańskim patrolowali teren w newralgicznych miejscach na rzece Dużej Świętej. Rzeka stanowi przedłużenie rzeki Tugi. Na całej swojej długości płynie ona grawitacyjnie, stąd ryzyko podwyższonych stanów wody przy intensywnych opadach lub roztopach. Rzeka obecnie nie stanowi zagrożenia, jest wolna od zatorów, poziom wody jest średni.

Sytuacja hydrologiczna jest stabilna, stany wód na poziomie średnim, nie przewidujemy wzrostu stanu wód i zlodowacenia Wisły.
W związku z postępującym ociepleniem, służby RZGW w Gdańsku, pracownicy Nadzorów Wodnych i Zarządów Zlewni, obserwują na bieżąco stan rzek, szczególnie miejsca gdzie w przeszłości występowały problemy wynikające z wezbrania wód. Miejsca te zostały skatalogowane i są objęte szczegółowym monitoringiem. W sumie na terenie działania RZGW w Gdańsku wytypowano 151 takich miejsc. W magazynach przygotowane są worki na piasek, geowłóknina i folia do zabezpieczenia wałów przeciwpowodziowych oraz skarp. Przygotowano też odpowiednią ilość piasku gliniastego do napełnienia worków
Dla celów ochrony przeciwpowodziowej przygotowany został sprzęt, który może zostać szybko użyty do naprawy szkód wywołanych przez wezbrania oraz pozwalający utrzymać ciągłość pracy urządzeń hydrotechnicznych (np. rezerwowe generatory prądu zasilające stacje pomp).
Do dyspozycji ekip technicznych przeznaczono koparki, koparko-ładowarki, pompy, agregaty prądotwórcze, łodzie motorowe, amfibie, samochody terenowe i dostawcze.

Sytuacja 22 lutego

Usuwanie zatorów na potoku Środkowym gm. Rychliki

Usuwanie zatoru na potoku Środkowym w gm. Rychliki. For. PGW Wody Polskie

Dwa lodołamacze Wód Polskich, Rekin i Foka, stacjonujące w Gdańsku zostały skierowane pod zaporę we Włocławku celem wsparcia trwającej na Zalewie Włocławskim akcji kruszenia lodu. Ich zadaniem będzie patrolowanie zapory od strony wody dolnej i kruszenie zrzucanej ze zbiornika kry. W razie potrzeby mogą być one skierowane do akcji na zbiorniku.

Kolejne dwa lodołamacze zostaną przygotowane w bazie w Gdańsku Przegalinie do wyjścia na Wisłę celem patrolowania koryta na odcinku od ujścia do Tczewa. Obecna sytuacja hydrologiczna na Dolnej Wiśle nie stwarza podstaw do prowadzenia akcji lodołamania.

Informacje dot. sytuacji lodowej na Wiśle podawane są na bieżąco na stronie internetowej Wód Polskich.

Na Dolnej Wiśle oraz jej dopływach obserwowane są stany wody średnie. Nie zarejestrowano żadnych zjawisk hydrologicznych budzących niepokój. Dobowe wahania stanów wody w Toruniu (maks. do 20 cm)  związane są z pracą stopnia wodnego Włocławek i nie stwarzają zagrożenia. Dobowy przyrost poziomu wody na odcinku od Grudziądza do ujścia waha się w granicach kilku centymetrów. W najbliższych dniach należy spodziewać się stopniowego podwyższania się poziomu wody w Wiśle. Przy obecnej temperaturze nie obserwuje się gwałtownego spływu wód roztopowych. Stany średnie wody w Wiśle pozwalają na zachowanie dużej rezerwy w korycie na pomieszczenie wód roztopowych.

Pokrywa lodowa (lód brzegowy, międzyostrogowy i kra) zajmuje maksymalnie 10 proc. powierzchni koryta w górnym biegu, tj. od Włocławka do Grudziądza. Dalej rzeka jest praktycznie wolna od lodu. W portach: Zimowym, Drzewnym i Chełmno utrzymuje się pokrywa lodowa o grubości do 20 cm. Przy aktualnym stanie wody łachy w korycie Wisły są przykryte wodą, w związku z czym spływ kry odbywa się swobodnie całym korytem i nie występuje ryzyko utworzenia się zatoru.

Na rzekach Drwęca, Iławka oraz w systemie jezior Warmińskich również utrzymują się stany wód średnie. Pracownicy Zarządu Zlewni w Toruniu zwiększyli przepływ przez jaz Samborowo (piętrzącym J. Drwęckie) i jaz Iława (piętrzącym j. Jeziorak). Podjęte działania mają na celu zwiększenie przed roztopami zdolności retencyjnej  jezior w zlewni jezior Warmińskich.

Na terenie Żuław Wiślanych obserwuje się niewielkie, kilkucentymetrowe wahania poziomy wody. Wały przeciwpowodziowe pokryte są pokrywą śnieżną, a kanały polderowe są zalodzone. W rowach, kanałach utrzymuje się pokrywa lodowa, na rzekach i ciekach w zależności od intensywności nurtu wody, kształtuje się na poziomie grubości ok. 10 cm.

Odwilż nie jest jeszcze widoczna na rzekach oraz kanałach pompowych. Stacje pomp pompują wodę w średniej ilości. Stany wody na polderach pompowych są na bezpiecznym poziomie poniżej maksymalnych.

Kierunek wiatru z prognozą na cały tydzień jest korzystny – wiatry południowe lub południowo-zachodnie wykluczają możliwość zaistnienia powodzi sztormowej (tzw. „cofki” wody z Bałtyku do Zalewu Wiślanego i w górę rzek).

Sytuacja na dzień 17 lutego

Na Dolnej Wiśle są obserwowane stany wody średnie. Nie zaobserwowano żadnych zjawisk hydrologicznych budzących niepokój. W związku z zapowiadanym gwałtownym ociepleniem, służby Wód Polskich, pracownicy Nadzorów Wodnych i Zarządów Zlewni, obserwują na bieżąco stan rzeki, szczególnie miejsca gdzie w przeszłości występowały problemy wynikające z wezbrania wód. Miejsca te zostały skatalogowane i są objęte szczegółowym monitoringiem.

Pokrywa lodowa na Wiśle wacha się obecnie w okolicach 10 proc. Lód, który spływa ze zbiornika Włocławskiego nie stanowi dodatkowego zagrożenia.

Obecna sytuacja hydrologiczna na Dolnej Wiśle nie stwarza podstaw do pogotowia lodowego ani akcji lodołamania. Lodołamacze pozostają w stanie gotowości w swojej bazie w Przegalinie.

W ramach ochrony przeciwpowodziowej Wody Polskie prowadzą działania  w rejonie Środkowej Wisły i na Zachodniej Odrze. Na obszarze administrowanym przez Wody Polskie RZGW Szczeci oraz RZGW Warszawa, trwa akcja lodołamania. Centra Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej pełnią dyżury.

W związku z prognozowanym przez IMGW ociepleniem (odwilż), 16 lutego br. w godzinach popołudniowych odbył się sztab kryzysowy  z udziałem Premiera Mateusza Morawieckiego, Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka, Prezesa Wód Polskich Przemysława Dacy, Zastępcy Prezesa Wód Polskich ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą Krzysztofa Wosia oraz dyrektorów Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej, a także przedstawicieli służb. Narada poświęcona była sytuacji powodziowej w Polsce.

17 lutego br. Prezes Wód Polskich zwołał kolejną naradę z dyrektorami wszystkich RZGW oraz pionu ochrony przez powodzią i suszą. Temat - aktualna sytuacja powodziowa na rzekach w kraju w związku niesprzyjającymi prognozami IMGW zwiastującymi  odwilż.  Omawiana była sytuacja w poszczególnych regionach, współpracę z wojewodami, samorządami, służbami i zespołami zarządzania kryzysowego.

Od 11 stycznia Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej pełni całodobowe dyżury. Więcej aktualnych informacji:

https://wody.gov.pl/aktualnosci/1660-zimowe-pogotowie-przeciwpowodziowe-aktualne-informacje

Odprawa ws. działań przeciwpowodziowych 12 02 21. Fot. Wody Polskie

 Odprawa ws. działań przeciwpowodziowych. Fot. PGW Wody Polskie