22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi, Wody Polskie zapraszają do podejmowania różnego rodzaju inicjatyw: konkursów, zabaw, akcji sprzątania, siania łąk kwietnych oraz sadzenia kwiatów i drzew. Kwiecień rozpoczęliśmy Tygodniem Czystości Wód. Celem akcji było zwrócenie uwagi na rosnący problem zanieczyszczenia rzek, jezior i mórz i zachęcenie do większej troski o nasze zasoby wody. Nastepnie wsparlliśmy obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi pod hasłem Zainwestuj w Naszą Planetę. Czysta woda to najlepsza inwestycja w przyszłość Ziemi.

Każdy mieszkaniec Polski ma wpływ na czystość wód w swojej okolicy i może zaangażować się na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Przykład dali nasi Pracownicy i uczniowie szkół współpracujących z Wodami Polskimi.

Nadzór Wodny w Redzie przeprowadził sprzątanie rzeki Redy. Była to coroczna akcja zorganizowana przez Burmistrza Redy, w której pracownicy Wód Polskich zawsze biorą udział.

 

Nadzór Wodny w Nowym Mieście Lubawskim wziął udział w sprzątaniu rzeki Drwęcy na odcinku od Bratiania (ujście rzeki Wel) do Nowego Miasta Lubawskiego (przystań MOSIR) oraz rzeki Wel na odcinku do Kaczku (MEW Kaczek) do Bratiana (ujście rz. Wel do rz. Drwęcy). Akcja była zorganizowana przy współudziale lokalnych organizacji społecznych i straży rybackiej. Kajaki zapewniły lokalne wypożyczalnie.

 

Nadzór Wodny w Nowym Dworze Gdańskim włączył się w akcję sprzątania rzeki Tugi. Sprzątnie, z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi zorganizowały Klub Nowodworski i Urząd Miasta w Nowym Dworze Gdańskim. Nasi pracownicy użyli sprzętu pływającego wspierając wolontariuszy pracujących na brzegu.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku włączył się w gdańską akcję Sprzątanie Świata 2.0, podczas której nurkowie wyciągnęli odpady z tzw. Nowej Motławy za mostem Stągiewnym. Wolontariusze zbierali również śmieci z kajaków, a także na brzegu wokół miejskich zbiorników retencyjnych.


Sprzątaniem wokół wód zajęły się też dzieci z kilkunastu szkół podstawowych biorących udział w edukacyjnym programie Aktywni Błękitni.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 w Elblągu posprzątali otoczenie miejskiego rowu, a następnie wysiali kwietną łąkę.

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Czaplach wzięli udział w ogólnopolskim wydarzeniu #SprzątamyDlaPolski, zorganizowanym z okazji Dnia Ziemi. W ramach tego wydarzenia wysprzątany został teren wokół jeziora w Czaplach.

Obraz1

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Żołnierza Polskiego w Durągu w ramach akcji promowania postaw proekologicznych w lokalnym społeczeństwie oraz z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi posprzątali przydzielone tereny w okolicach miejscowości Durąg. Szczególną uwagę zwrócono na tereny w okolicy rzeki Dylewki. Szkoła w Durągu realizuje program edukacyjny Aktywni Błękitni- szkoła przyjazna wodzie. Zajęcia terenowe zostały poprzedzone lekcjami w oparciu o materiału udostępnione przez Wody Polskie.

SP Durąg

Rzeka Dylewka, której brzegi posprzątali uczniowie. Fot. SP w Durągu

W Inowrocławiu brzegi pobliskiego stawku i okoliczne tereny zielone posprzątali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10, którzy również są zaangażowani w program Aktywni Błękitni oraz włączyli się w ogólnopolską akcję #SprzątamyDlaPolski, która jest objęta honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Inowrocław 4fe2 8900 bc0d500b7060

Przyszkolny Staw, którego brzegi oczyścili uczniowie. Fot. SP10 w Inowrocławiu

W Pomysku Wielkim (gmina Bytów) uczniowie sprzątali zbiorniki wodne i strumienie w pobliżu swoich miejsc zamieszkania.

W Marzęcicach (gimna Kurzętnik) klasy siódme uczestniczyły w zajęciach terenowych, których celem było zwrócenie uwagi na rosnący problem zanieczyszczenia rzek, jezior i mórz i zachęcenie do większej troski o  zasoby wody. Posprzątano wokół rowów melioracyjnych, strumyków i naturalnych oczek wodnych znajdujących się w pobliżu szkoły. Uczniowie podczas zajęć dowiedzieli się o roli wody w przyrodzie. Zagadnienia związane z akcją przybliżył uczniom Jacek Rydel, koordynator szkolnego programu Aktywni.

 Marzęcice 093705

Ciek wodny wzdłuż drogi w Marzęcicach posprzątany przez młodzież szkolną. Fot. Jacek Rydel

Aktywni Błękitni to edukacyjny program Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie skierowany do szkół podstawowych. Więcej o programie: Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie (wody.gov.pl)