W ostatni weekend czerwca, Wody Polskie zawitały na Dni Elbląga. Wśród atrakcji, które uświetniły imprezę, znalazł się między innymi Flis Kanałem Elbląskim pod patronatem Wód Polskich, który zakończył się festynem przed Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu.

Festyn był okazją do prezentacji projektu „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław – Etap II”, i żuławskiej edukacji powodziowej. Osoby odwiedzające stoisko Wód Polskich mogły wziąć udział w interaktywnej zabawie z wodnym kołem fortuny, otrzymać materiały edukacyjne, a także uzyskać kompetentne odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące ryzyka powodziowego, sposobów monitoringu i zapobiegania powodziom na Żuławach. Animatorzy w lekki i przystępny sposób przekazywali wiedzę o tym jakie zagrożenia niesie wielka woda oraz  że powódź opadowa jest jednym z czterech głównych powodów podtopień na Żuławach.

Dni Elbląga 20220626 122610

Projekt Kompleksowe Zabezpieczenie Przeciwpowodziowe Żuław – Etap II – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku jest dofinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Wartość projektu wynosi: 130 117 669, 90 zł, z tego wkład krajowy 15 proc. oraz wkład Unii Europejskiej 85 proc. Umowa o dofinansowanie nr POIS.02.01.00-00-0017/17 z dnia 12.10.2017 r.

Warto nadmienić, że dzięki realizacji projektu Żuławy staną się bezpieczniejszym, a przez to bardziej atrakcyjnym miejscem do uprawiania różnych form turystyki wodnej i lądowej, a Kanał Elbląski uważany jest za największą z atrakcji turystyki wodnej, którego unikatową cechą w skali całego świata jest pięć pochylni znajdujących się na jego długości.

Kanał Elbląski nie widział na swoich wodach tratw od 50 lat. Flis był zatem historyczną rekonstrukcją spływów, których w pierwszych dziesięcioleciach istnienia kanału – w XIX wieku – odbywało się bardzo wiele. Flis był rekonstrukcją spławu sosny taborskiej, dla której powstał ten kanał. Grupa flisaków i pasjonatów kanału elbląskiego popłynęła tratwą zbudowaną z siedmiu 14 metrowych tafli, spławiając  70 m3 sosny taborskiej, na trasie kanałowych tartaków, od Iławy poprzez Miłomłyn, Małdyty, Rychliki do Elbląga. Tratwa została zbudowana przy jedynej czynnej na przy Kanale Elbląskim  bindudze Glimy. Od miejsca budowy tratwy do jej demontażu flisacy pokonali ponad 150 km prezentując kulturę flisacką z kulinariami włącznie.

Co jeszcze działo się na Dniach Elbląga?

Na uczestników Dni Elbląga przez ostatni weekend oczekiwało również wiele innych atrakcji. Miłośników muzyki z pewnością zachwyciły muzyczne propozycje organizatorów. Na scenie Dni Elbląga zaprezentowali się Viki Gabor, Natalia Kukulska, T.Love , Novika, a także Elbląska Orkiestra Kameralna i Tango Attack. W związku z obchodami Roku Tradycji Morskich Elbląga, miasto przygotowało wiele niespodzianek, między innymi były mistrzostwa województwa w kajakarstwie klasycznym, Regaty Dziecięce Między Mostami, czy Hold Fast - polegające na przeprawie po linie z jednego brzegu rzeki Elbląg na drugi za pomocą samych rąk.

Projekt Kompleksowe Zabezpieczenie Przeciwpowodziowe Żuław Etap II – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku jest współfinansowany w 85 proc. przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. www.zulawy.gda.pl