Anglik Margarek Miłomłyn śluza

Śluza z Miłomłynie gościła niezwykłego żeglarza. Był nim Edward Mortimer, obywatel Wielkiej Brytanii, który przypłynął tu na swojej dwudziestometrowej barce Margaret.

Barka, która niegdyś służyła do transportu węgla w Anglii, została zbudowana w 1944 roku. Jednostka została szczęśliwie sprowadzona do Polski jeszcze przed wybuchem epidemii i obecnie pływa ze swoim właścicielem po Jezioraku.

Dla Edwarda Mortimera żegluga śródlądowa to zarówno pasja, jak i zawód. Jest kapitanem żeglugi śródlądowej i za jakiś czas planuje przejść na emeryturę na ten okres życia wymarzył sobie podróże barką po Europie. Zaczął od Polski. Nietypowe malowanie barki ma przypominać to, jakie stosowano niegdyś na brytyjskich kanałach żeglugowych.

Śluza Miłomłyn należy do systemu drogi wodnej Kanału Elbląskiego. Śluza i jaz Miłomłyn położone są w miejscowości Miłomłyn, woj. warmińsko - mazurskie. Zadaniem stopnia jest umożliwienie żeglugi na odcinku Miłomłyn - Ostróda - Jez. Szeląg, Miłomłyn - Jez. Drużno i Miłomłyn - Iława oraz przepuszczenie wód z Jez. Jeziorak do Jez. Drwęckiego. Obiekt został wybudowany w latach 1872 - 1876 i poddany generalnej przebudowie przed rokiem 1926. Jaz został poddany remontowi kapitalnemu w 1993 r, zaś śluza rewitalizacji w latach 2013-2014 .

Anglik Miłomłyn F8461

Anglik Miłomłyn F8463