Dobiega końca znakowanie szlaków żeglownych na wodach administrowanych przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Mimo ograniczeń spowodowanych stanem epidemii jednostki terenowe Wód Polskich nie zaprzestały pracy.

Otwarcie szlaków żeglugowych przewidziane jest na przełom kwietnia i maja, o dokładnym terminie Wody Polskie poinformują w komunikacie Żeglugowym, zamieszczanym m.in. na stronie internetowej.

Nadzór Wodny Ostróda rozstawił znaki żeglugowe na szlaku w kierunku Zalewa od rozgałęzienia na jeziorze Jeziorak do Ekomariny w Zalewie. Usunięto przy okazji dwa zatory na kanale Dobrzyckim.

Wystawiono też oznakowanie żeglugowe na szlaku w kierunku Starych Jabłonek na jeziorze Drwęckim i jeziorze Pauzeńskim.

Na Wiśle zakończono ustawianie oznakowania i korektę szlaku żeglugowego od ujścia rzeki Zgłowiączki (m. Włocławek)  po ujście rzeki do Zatoki Gdańskiej. Pracownicy Nadzoru Wodnego w Toruniu od Włocławka do miejscowości Silno oraz w okolicach Torunia oznakowali szlak przy pomocy znaków pływających tzw. bakenów. Między Silnem a Toruniem oraz między Toruniem a Bydgoszczą zostały rozstawione znaki brzegowe. Na kolejnych odcinkach oznakowanie przeprowadzili pracownicy Nadzorów Wodnych z Grudziądza i Tczewa.

Na martwej Wiśle znakowanie żeglugowe zostało wystawione 16 marca br.

Na drogach wodnych rzek Szkarpawa, Nogat oraz Wisła Królewiecka Nadzór Wodny w Malborku kontynuuje prace nad oznakowaniem szlaku. Wystawione już zostało oznakowanie poziome (pławy, boje) na Nogacie, na odcinku od Białej Góry do śluzy Rakowiec. Na pozostałej części rzeki Nogat oraz na rzekach Szkarpawa i Wisła Królewiecka oznakowanie zostanie rozstawione w najbliższych dniach.

Do otwarcia sezonu przygotowywany jest Kanał Elbląski. Trwają prace porządkowe i konserwacja urządzeń. Prace konserwacyjne szlaku przeprowadzono na odcinku od Miłomłyna do Ostródy. Oznakowanie szlaku żeglownego na odcinku Miłomłyn - Elbląg planowane jest w drugiej połowie kwietnia.

Ze względu na ograniczenia stanu epidemii administrator dróg wodnych rekomenduje powstrzymanie się od wszelkiej turystyki wodnej. Apeluje, aby pozostać w domach i nie wypływać jednostkami przeznaczonymi do uprawiania turystyki i rekreacji wodnej oraz zrezygnować z amatorskiego połowu ryb.

 

Załoga pochylni naciąga liny wozowe na pochylni Buczyniec. Fot. PGW Wody Polskie