14.09. AKTUALIZACJA Z GODZINY 15.00

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska opublikował wyniki badań prób wód Wisły i Zatoki Gdańskiej, pobranych w dniu 7 września 2020 r. z czterech punktów: w Białej Górze, Kiezmarku, Świbnie i punktu OM3, umiejscowionego na północny-wschód od ujścia Wisły na Zatoce Gdańskiej. Stwierdzono podwyższony poziom substancji organicznych. Ilość tlenu w wodzie była na dobrym poziomie.
Poniżej link do wyników:

https://www.gdansk.wios.gov.pl/wios/aktualnosci/71-2020/1058-wyniki-badan-prob-wod-wisly-i-zatoki-gdanskiej-pobranych-w-dniu-7-wrzesnia-2020-w-zwiazku-z-awaryjnym-zrzutem-sciekow-z-oczyszczalni-czajka-w-warszawie.html

Pomorski Sanepid poinformował, że kolejne badania próbek wody pobranych z Zatoki Gdańskiej w rejonie ujścia Wisły wykazały, że jej jakość odpowiada wymaganiom sanitarnym.

08.09. AKTUALIZACJA Z GODZINY 12.00

Ścieki, wydostające się z podziemnego kolektora przesyłowego do oczyszczalni „Czajka” w Warszawie w piątek 4 września w godzinach nocnych dotarły do ujścia Wisły i od pięciu dni nieprzerwanie wpływają do Zatoki Gdańskiej.

Pracownicy Zarządów Zlewni w Toruniu, Tczewie i Gdańsku obserwują rzekę pod kątem pojawiania się piany, zastoisk i innych alarmujących zjawisk wskazujących na skażenie wody. Jak dotąd nie dostrzeżono niepokojących zjawisk na tym odcinku rzeki. w razie pojawienia się tego typu zjawisk pracownicy Wód Polskich przystąpią do doraźnych działań zabezpieczających i powiadomią odpowiednie służby. Wody Polskie w Gdańsku oraz Centrum Operacyjne są w stałym kontakcie z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska. W najbliższym czasie WIOŚ poda wyniki  czystości wody z czterech punktów pomiarowych uruchomionych po awarii.

Do Wisły w każdej sekundzie wpływają tysiące litrów ścieków, dlatego apelujemy o niekorzystanie z wody w rzece do celów rekreacyjnych i gospodarczych oraz uważne śledzenie komunikatów służb sanitarnych dotyczących czystości wody w kąpieliskach morskich.

Przypominamy, że Polska jako sygnatariusz konwencji helsińskiej i członek Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku (HELCOM) jest zobowiązana do dbania o dobry stan wód Morza Bałtyckiego. Ponieważ czystość wody w morzu jest ściśle powiązana z czystością wody w Wiśle, zatrzymanie awaryjnego zrzutu ścieków w Warszawie jest zadaniem szczególnej wagi.

STAN z 02.09.

Pracownicy Zarządów Zlewni w Toruniu i Tczewie, po otrzymaniu informacji o awarii systemu przesyłowego ścieków w warszawskiej oczyszczalni Czajka, prowadzą regularne kontrole stanu wody w Wiśle.

Według najnowszych informacji, fala ścieków minęła Bydgoszcz i zbliża się do Grudziądza, gdzie dotrze o godz. 19.00. Do ujścia rzeki dopłynie w najbliższy piątek. Monitoring rzeki nie wykazał w Dolnej Wiśle widocznych śladów zanieczyszczeń w postaci piany, zmiany koloru wody, odoru czy śniętych ryb. Regularna obserwacja organoleptyczna stanu wody będzie prowadzona do momentu usunięcia awarii w Warszawie. W przypadku stwierdzenia zanieczyszczeń zostanie powiadomiony Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska. Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska informuje, że codziennie pobierane są próbki wody w czterech miejscach: w Białej Górze, Kiezmarku, Świbnie oraz na Zatoce Gdańskiej.

Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Aleksandra Bodnar, wzięła udział w specjalnie zwołanym posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.UStalono, że do momentu usunięcia awarii WZZK pracuje w systemie ciągłym w miejscach będących siedzibami poszczególnych instytucji wchodzących w skład Zespołu.

WYKRZYKNIK WODA

Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie apeluje i ostrzega wszystkich użytkowników wody w Wiśle  uprawiających sporty wodne, wędkarzy, odpoczywających nad Wisłą, prowadzących żeglugę, rolników pobierających wodę do pojenia zwierząt i do nawadniania upraw – o zagrożeniu zanieczyszczeniem wody. Zalecamy nie korzystać z wody w rzece od Warszawy do ujścia Wisły. 

O aktualnej sytuacji w oczyszczalni Czajka i działaniach Wód Polskich z nią zwiazanych piszemy TUTAJ