W środę, 28 lipca br., w godzinach wieczornych, do Nadzoru Wodnego w Redzie wpłynęło zgłoszenie o zanieczyszczeniu rzeki Bolszewki w okolicy ul. Zielony Dwór, w miejscowości Gościcino, w gminie Wejherowo, powiat wejherowski.

Na miejsce zdarzenia udali się pracownicy PGW WP – Nadzór Wodny w Redzie. Niezwłocznie zostały podjęte działania w celu ustalenia przyczyny zanieczyszczenia ww. rzeki. Tam pracowały już Straż Pożarna, Policja oraz Straż Rybacka, przybyli również sołtys miejscowości Gościcino oraz Wójt Gminy Wejherowo.

Z rzeki Bolszewki unosił się intensywny, nieprzyjemny zapach, najprawdopodobniej były to ścieki komunalne, które spowodowały znaczne zmętnienie wody w korycie rzeki, pojawiła się również dość intensywna piana, wskazująca na dość dużą ilość szkodliwej substancji w rzece.

Z wody wyłowiono wiele śniętych ryb (wędkarze mówili o setkach). Sprawdzone zostały dwa odcinki rzeki w kierunku Bolszewa i Luzina, aby ustalić ewentualne źródło skażenia rzeki. Jednak sprawcy zatrucia na miejscu nie wykryto.

Nad rzeką pracowali również inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, którzy pobrali próbki wody do badań, w celu ustalenia szkodliwej substancji znajdującej się w rzece.

Ze względu na przemieszczanie się mas wody, rzeka została zanieczyszczona na znacznym odcinku, co doprowadziło do obniżenia jakości wody oraz znacznych zniszczeń w świecie roślinnym i zwierzęcym. Zagrożone były również stawy rybne znajdujące się w pobliżu miejsca zdarzenia.

PGW WP złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w Komendzie Powiatowej Policji w Wejherowie. Trwa dochodzenie jak doszło do tego zdarzenia.